CZ / ENG

Jak to vidí

Tereza Lišková: Házet perly sviním

Design, kam se člověk podívá. Zaklínadlo tvorby, projektového plánování i marketingové komunikace. Desítky dobře míněných rad a návodů. Návrhy vypadají svůdně. Design je pro všechny, je férový, empatický, kritický, nadčasový, ekologický, průmyslový, moderní, konceptuální, sofistikovaný i luxusní. Neberte to. Chcete to.  Je to krásné, nebo se to prostě hodí. Design odpovídá na naše potřeby i neutuchající dynamiku trhu. Líbí se nám. Vyplatí se. A když ne, dá se nahradit nebo zapomenout.

Tereza Lišková: Házet perly sviním
Zavřít Pinar Yoldas a její spekulativní organický design (foto: Julia Zimmermann, © Schering Stiftung)

Realita 21. století však klepe na dveře. A dveře jsou to naše. Možná jsou pokrokové a elegantně nalakované, zatímco u sousedů jimi profukuje a vržou tam panty. Je to jedno. Díky tvárnosti syntetických materiálů, dostupnosti zdrojů a průmyslovým zónám si můžeme vymyslet a nechat vyrobit téměř cokoli. Můžeme to také mít doma a pak to zase vyhodit ven. Záleží na pojetí, empatii i módní vlně.

 Mezitím se o kus dál z oceánů vynořují velryby, které mají v žaludku celé mikrovlnky, na pláži se povaluje albatros napěchovaný umělohmotnými víčky. Mezi světadíly plave několik miliónů tun plastu, které zabírají plochu o velikosti Střední Evropy. Teorie prebiotické polévky říká, že život na Zemi vznikl před čtyřmi miliardami let právě v oceánech. Anorganická hmota se přeměnila do organických molekul a už to šlo jako na drátku. Dnešní oceán ale spíš než prehistorickou polévku, lůno života, nabízí experimentální a zkázonosný plastový mix. Design želvích krunýřů nabývá ve spojení s plastovými úchyty nových tvarů. Oceán se začíná zahušťovat a třpytit v nových odstínech.

Těžko hledat na současnou situaci uspokojivou odpověď. Může snad pomoct design? V podobě nové plastové lahve, která skvěle padne do ruky a bude připomínat elegantní samici albatrosa, asi těžko. Můžeme věřit na pokrok v oblasti pokročilých materiálů, recyklovat a šetřit o sto šest. Můžeme navrhnout nový zažívací trakt, který bude umět rozložit a využití plast. Ale možná nemusíme. Turecká umělkyně a architektka Pinar Yoldas to udělala za nás. Propojila design přírody a kultury. Na berlínské výstavě An Ecosystem of Excess představila nové skupiny organismů, které se podle její spekulace mohou vyvinout v současném plasty zamořeném oceánu.

Návrhy, které vystavila na festivalu umění a digitální kultury Transmediale v Berlíně, se staly trhákem. Ne že by její spekulativní prototypy nových organismů mohly obrátit běh spotřebního světa, v rovině spekulace ho ale převracejí naruby. Design par excellence: Excess! Organismus, který se živí naším plastovým odpadem. Poté co Yoldas strávila desítky hodin u videí, na kterých pozorovala ryby, které měly plastu plné žaludky, navrhla právě tohle. To co přichází po člověku. Post-člověk a jeho společnost, to je výstřednost, přemíra, nové druhy i smrt. Lidé a ryby zamotaní v sítích a naočkovaní čipy už nejsou tím pravým ořechovým. Chci vidět žaludek, který si to vyžere za nás.

Nové a krásně barevné organismy vystavené v Německu ukazují jednu z cest. Nehodí se pro každého a spekulativní biologie se spekulativním designem jistě nepřinášejí konkrétní řešení pro zítřejší den. Možná ani naději pro ty příští. Naší šedé kůry mozkové se ale dotýkají hmatatelněji než lecjaký překrásný kus právě vyvinutého luxusního stolku nebo totálně empatického řešení marketingové strategie. Dovedete si to představit?

 

Tereza Lišková absolvovala magisterské studium nových médií na FF UK v roce 2013. Od svých dvaceti čtyř let je členkou skupiny CANCEL, se kterou vaří experimentální pokrm HotKarot. Vedle dalších novomediálních pokusů ve veřejném a kuchyňském prostoru se věnuje malbě. S Atelierem ArtIn vyrazila nejprve do sibiřské tajgy, minulý rok do mongolské stepi.

 

 

12. 2. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.