CZ / ENG

Všímáme si

Alternativy k e-mailu existují. Mohou překvapit i vlastní chutí

Jaká psaní objevujete nejčastěji ve vaší schránce? Mají nějakou zvláštní vůni? Jaká jsou na dotek? Schováváte si je? A co kdyby tam na vás jednou čekal třeba banán s adresou a s poštovní známkou? Nebo toast? Nebo pohled ve formě slepených pastelek, kabelů či dokonce vlasů? 

Alternativy k e-mailu existují. Mohou překvapit i vlastní chutí

Podobných korespondenčních experimentů vzniká po světě obrovské množství, na webu se můžete do řady z nich zapojit a nebo si vymyslet svůj vlastní projekt. Motivace lidí k tvorbě Mail artu jsou různorodé – nalezneme mezi nimi profesionální i amatérské umělce, kurátory, aktivisty, vězně, lidi, kteří se chtějí seznámit a nebo prostě jen někoho známého nebo neznámého potěšit. Po světě existují komunity, jejichž členové si posílají umělecká díla, vzájemně se motivují, pořádají výstavy a sympózia. Mail art měl už od svých počátků, které bývají spojovány s hnutím Fluxus a především se jménem Raye Johnsona, vždy blízko k nadsázce, humoru a mystifikaci.

Ikonická kreslená postavička Raye Johnsona (zdroj: rayjohnsonestate.com)

 

Na tuto tradici navazuje například finská výtvarnice Riita Ikonen, která od roku 2003 poslala přes sto „pohlednic“ ilustrátorce Margaret Huber. Ta dodnes nachází ve své schránce zásilky ze smotaných kabelů, vlasů (tak zvaný „hair mail“), obalených kamenů, ze stromové kůry, z výšivek, knoflíků, podrážek, vinylů a dalšího skvostného harampádí. Zajímavostí je, že pouze dvanáct zásilek nebylo nikdy doručeno. S Riitou Ikonen musí být radost si dopisovat – posuďte sami.

Pohledy podle Riity Ikonen (zdroj: riittaikonen.com)

 

Podobnou cestou se vydala i britská designérka Dani Lurie, která se ve svém projektu A Royal Mail Experiment rozhodla poodhalit mechanismy místní pošty, a své rodině a přátelům poslala několik neforemných objektů a potravin. Ty nijak zvlášť nebalila, prostě na ně přímo napsala adresu, nalepila známku a vhodila do schránky. Pozorovala, v jaké podobě potom předměty dorazily a jak se na nich poštovní systém projevil. Rodiče a známí tak mohli ve schránce objevit shnilý banán, opravdu vyzrálý francouzský sýr nebo onošené džíny. Hodně věcí ale nedorazilo, například DVD s porno filmem.

Džíny, květina i banán se známkou (zdroj: danilurie.com)

 

Z Británie pochází i další, závažnější projekt I Wish You Were Here, ve kterém lidé z celého světa posílali pohledy paní Marianne Houghton. Tato žena kdysi moc ráda cestovala, před pár lety ale onemocněla rakovinou a od té doby je v domácí péči. Její dcera vyzvala lidi, aby Marianne posílali pohledy z místa, kde žijí, spolu s popisem tří věcí, které se jim na místě jejich bydliště líbí. Všechny pohledy včetně mapy, odkud přišly, jsou k prohlédnutí na webu

 

Mail art se ale může stát i součástí reklamní kampaně jako v případě firmy Paul Smith, která návštěvníky svých stránek vyzvala k zasílání předmětů z celého světa (doslova „vše od ručně pletených deček po cyklistická trika“) v originálních obálkách. Zaslané věci a obálky poté využili k zařízení nově otevřeného obchodu na londýnské Beak Street. Co by tomu asi řekl otec Mail artu Ray Johnson? Asi by se ušklíbl a možná taky něco poslal…


Dopisovací reklamní kampaň, 2013 (zdroj: paulsmith.co.uk)

 

Mail art můžeme nalézt i za mřížemi. Ve věznici v kalifornském Claremontu uspořádali v roce 2012 Postmarked show, výstavu obálek a dalších artefaktů, které do jejich knihovny zaslali vězni a jejich příbuzní. 

Vězeňskou branou prošly ofrankované boty na podpatku i nápoje. (zdroj: postmarked2012.blogspot.cz, prisonphotography.org)

 

A nakonec ještě pár tipů na cesty. Když nestíháte koupit známku, můžete to vyřešit třeba takhle. A když se nechcete zdržovat s ručním psaním pohlednic, pořiďte si kufřík z videa.

 

text: Eliška Svobodová, zdroj úvodní fotky, Slaměné psaní: riittaikonen.com

12. 11. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
Dobrovolníci píší dopisy MaTerie 5.12.2014 14:05

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.