CZ / ENG

Všímáme si

Jedlá zmrzlina z plastu, brýle z obalů od chipsů a balicí papír na výbušniny

Jedlá zmrzlina z plastu, brýle z obalů od chipsů a balicí papír na výbušniny

Text: redakce Material Times  • Ilustrační foto: Unsplash/Bec R.


Jíst plasty

Designérka Eleonora Ortolani vytvořila v rámci svého závěrečného projektu na Central Saint Martins vytvořila první jídlo vyrobené z plastu. Informoval o tom web Deezen. Spolu s dalšími vědci vzala menší kus plastu, rozložila ho v laboratoři a přeměnila na vanilin neboli molekulu vanilkové příchuti. Z vanilinu pak vyrobila zmrzlinu. Ortolani k tomu vedla frustrace z toho, jak designéři v současnosti využívají recyklovaný plast. Podle ní často vznikají výrobky, které již dále nelze recyklovat, protože plast byl roztaven s pryskyřicí nebo jinými materiály. “Tím, že tyto kousky prodáváme jako řešení plastového problému, to vlastně ještě zhoršujeme," řekla Ortolani.

Brýle z obalu od chipsů

Co se stane s prázdným obalem od chipsů? Pravděpodobně skončí někde na skládce, kde se bude tisíce let rozkládat. Tenké plastové obaly jsou totiž známé tím, že se obtížně recyklují. Indický startup Ashaya proto podle webu Yanko design přišel s řešením, jak tento odpad ještě využít. Přeměňuje jej na granule, které lze následně vstřikováním lisovat do slunečních brýlí. Každé brýle jménem Without rSunglasses jsou vyrobeny bez primárního plastu a obsahují pět recyklovaných plastových pytlíků. Jejich byznys je zároveň postaven na sociálním podnikání.

Výzkumníci vyvinuli speciální balicí papír na elektroniku a výbušniny

Čeští výzkumníci díky použití modifikované celulózy vyvinuli speciální papír, který dobře odvádí elektřinu a zabraňuje nežádoucímu působení statické elektřiny. Na projektu spolupracovali výzkumníci ze společnosti Centrum organické chemie, vědci z Univerzity Tomáše Bati a firma Synpo za finanční podpory Technologické agentury ČR. V oblasti balení citlivé elektroniky, výbušnin s rizikem exploze a dalších produktů, které mohou být poškozeny výboji statické elektřiny, nebylo až dosud možné papírové obaly použít bez nežádoucí kontaminace papírové hmoty. Musí se do ní přidávat totiž příměsi na bázi uhlíkových vláken, grafitu a podobně, které jsou v papíru cizorodým prvkem. „Nový přístup k výrobě papíru s antistatickými vlastnostmi je postaven na přímé modifikaci papírenské celulózy. Díky patentovanému postupu je do ní vkládán vodivý polymer. Výsledná celulóza má pak požadovaný povrchový odpor a je rozmíchána standardním postupem v papírenské hmotě. Případný elektrický náboj je tak ve finálním papíru i při relativně nízké koncentraci polymerů dobře přenositelný,“ vysvětlil Lubomír Kubáč ze společnosti Centrum organické chemie, které se dlouhodobě zabývá inovativními aplikacemi vodivých polymerů.

Komentovaná prohlídka Lars Widenfalk

Galerie Kuzebauch zve na komentovanou prohlídku k výstavě Facing Time. Komentovaná prohlídka se koná 31. srpna od 17 hodin. Výstava představuje díla švédského umělce Larse Widenfalka, který navazuje na tradici figurativního umění. Ve vystavených dílech vrací pohled zpátky k člověku i jeho vztahu k životnímu prostoru. Více se dozvíte na komentované prohlídce, kterou vás provede kurátor Tomáš Hendrych i sám Lars Widenfalk.

Where Art Thou… Foto: Gabriel Urbánek

23. 8. 2023

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.