CZ / ENG

Vaříme si

Kniha Material Alchemy radí, jak na domácí materiálové vaření

Je libo rybí granit nebo houbový polymer? Příležitost poznávat nové materiály nejen zprostředkovaně, ale rovnou na tělo, nabízí nová kniha Material Alchemy, která pod hlavičkou BIS Publishers vzešla v loňském roce z pera Jenny Lee ze Studia Aikieu. Publikace obsahuje řadu receptů na výrobu těch nejroztodivnějších materiálů. Podle podrobného popisu ingrediencí, potřebného vybavení  i postupu výroby si je v pohodlí domova zvládne umíchat každý nadšený materiolog.

Kniha Material Alchemy radí, jak na domácí materiálové vaření

O tom jsme se ostatně přesvědčili i my sami, když jsme se rozhodli na vlastní kůži vyzkoušet recept na „Material Activism“. A výsledek? Jednoduché, levné, rychlé a zábavné. Sehnat jednotlivé přísady nebyl žádný problém. Lékárnice se mě sice snažila vehementně přesvědčit, že glycerin je lepší používat ve formě čípků, já jsem se ale nenechala zviklat a z lékárny si odnesla lahvičku s nebezpečným obsahem v hodnotě 40 Kč. Bramborový škrob a ocet má doma ve spíži každá správná hospodyňka, a jelikož můj muž není výjimkou, i tato meta byla se zanedbatelnými náklady úspěšně zdolána. Zbývalo už jen promíchat, našlehat, povařit a – voilá! Material Activism byl na světě. Hlenovitá konzistence se po půlhodince v lednici proměnila na pružné želé, které se dá modelovat do nejrůznějších tvarů. Praktické využití mě sice nenapadá, ale radost z povedeného experimentu za to stojí.

Na přípravu hlenovité hmoty, hodí se například ke strašení kolegů v práci, budete potřebovat 1 čajovou lžičku octa, 1 polévkovou lžíci škrobu, 1 čajovou lžičku glycerínu, 4 polévkové lžíce vody, zdobičku na dorty a hrnec. 

Vše je třeba rozmixovat, posléze vařit, dokud nebude hmota čirá. Rosolovitou hmotu nechte zchladnout, následně tvarujte pomocí zdobičky. Před vařením možné dobarvit. 

Od sporáku zpět k Material Alchemy. V úvodní a závěrečné kapitole se čtenář seznámí s tím, jak s knihou správně pracovat a jaké hlavní tendence se v poslední dekádě ve vývoji nových materiálů uplatňují. Dočtete se o jejich původu, interakci i o příhodném použití.

Kniha představuje inovativní materiály nejen z hlediska jejich chemického složení a komerčního využití, jak bylo doposud v obdobných publikacích zvykem, ale snaží se zohlednit i jejich historický vývoj a význam. Načrtává způsoby, skrze které k materiálům přistupují dnešní vědci, designéři a řemeslníci i to jak se se bude v budoucnu měnit jejich vliv na okolní prostředí.

Kniha je k prezenčnímu zapůjčení v Šumné bibliothéce, která funguje při Knihovně materiálů matériO na pražském Břevnově

Recepty jsou rozděleny do čtyř kapitol: Low-tech, High-tech, Molecular gastronomy a The Laboratory.

Material Alchemy vyvrací chápání materiálu jako pouhého zprostředkovatele konkrétních vlastností. Stává se z něj samostatný element, který je možné přetavit v konkrétní tvůrčí počin. To ostatně dokládá i obrazová dokumentace, která umocňuje požitek ze zdařilého grafického pojetí knihy.

Ponořit se do světa materiálů ještě hlouběji umožní aplikace pro Apple a Android, která je volně ke stažení podle návodu ukrytého uvnitř knihy. Odhalí se tak dosud neviditelný obsah, například instruktážní videa s přípravou vybraného receptu nebo poutavé vyprávění „alchymisty“ o spletitých cestách výzkumu materiálů.

19. 3. 2015 text: Pavlína Jochcová, foto z knihy Material Alchemy a Knihovny materiálů matériO

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.