CZ / ENG

Všímáme si

Rozvoj biodesignu a české sklo on-line

Rozvoj biodesignu a české sklo on-line
Zavřít Stavba spirálové instalace z biocihel.

Text: redakce Material Times • Foto: Cheyenne Tobias


Biocihly z řas

Architektonické studio SOM ve spolupráci s firmou Prometheus Materials vytvořilo pro Chicagské bienále architektury 2023 spirálovou instalaci z biocihel. Ty byly vyrobeny ze stavebního materiálu Bio-Block, který vyvinula firma Prometheus Materials. Je vytvořený z mikrořas, které pohlcují uhlík, a kameniva. Materiál může být alternativou ke standardnímu betonu. Tato instalace se nachází ve čtvrti Fulton Market a nachází se pod krytým chodníkem v budově The Mews v centru města. Autoři ji sestavili pomocí konvenčních zdicích technik.

Výsledná instalace studia SOM. Foto: Cheyenne Tobias

Biodesignová značka

Designérka Natsai Audrey Chieza a bioložka Christina Agapakis založily novou značku. Jmenuje se Normal Phenomena of Life (NPOL) a bude se zaměřovat na biodesignové předměty. Informoval o tom web Deezen. Značka bude mít podobu on-line platformy prodávající produkty vyrobené pomocí bakterií, řas, hub, kvasinek, živočišných buněk a dalších biologických látek. Mezi prvními dostupnými produkty bude hedvábná bunda obarvená pigmentem vyrobeným bakteriemi a tisk s barvou, kterou vyrobily řasy. Ne všechny nabízené produkty ale budou biodesignové.

On-line výstava českého skla

V prostorách benátské galerie Le Stanze del Vetro je od května k vidění také české sklo v rámci výstavy České sklo: velcí mistři. Nyní se na výstavu do Itálie můžete vydat i on-line, a to skrze tento odkaz. Výstava v Le Stanze del Vetro je věnována českému sklu po druhé světové válce a představuje díla šesti významných umělců: Václava Ciglera, Vladimíra Kopeckého, Stanislava Libenského, Jaroslavy Brychtové, Reného Roubíčka a Miluše Roubíčkové. 

Výstava českého skla v Benátkách. Foto: archiv Lucie Havlové a Tomáše Hendrycha

MatériO Prague pořádá semináře o biodesignu

Materiálová knihovna MatériO Prague přichystala sérii seminářů a webinářů, jejichž téma se zaměří na biodesign, trendy, nebo inovace. První webinář se uskuteční již 12. října. Odbornice z MatériA na něm budou hovořit například o tom, jak můžeme obarvit textil s pomocí mikroorganismů. Zájemci se mohou přihlásit na webu MatériO Prague.

Monet k mání

Aukční síň Christie’s nedávno oznámila, že na listopadové večerní aukci 20. století v New Yorku nabídne obraz Clauda Moneta Le bassin aux nymphéas (1917-1919). Uvedl to web Art news. Hodnota obrazu se odhaduje na 65 milionů dolarů (zhruba 1,5 miliardy korun). Obraz Monetových zahrad v Giverny, který je široký dva metry a vysoký jeden metr, byl součástí Monetovy pozůstalosti, když v roce 1926 zemřel. „Pokud víme, nikdy nebyl veřejně spatřen, což také znamená, že je ve skvělém stavu,” uvedl pro Financial Times Max Carter, místopředseda Christie’s pro umění 20. a 21. století v Americe. Monetův dosavadní aukční rekord byl naposledy stanoven v květnu 2019, kdy byla prodána jeho krajina Meules z roku 1890 za 110,7 milionu dolarů (asi 2,5 miliardy korun), přičemž dílo bylo původně odhadováno na 55 milionů dolarů (zhruba 1,3 miliardy korun).

4. 10. 2023

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.