CZ / ENG

Všímáme si

Šest sklářských výtvarníků na společném pódiu ve Frankfurtu

Sklo se v ohni proměňuje v živou hmotu, práce s ním vyžaduje svůj čas a vnímání výsledných objektů rovněž. Pražská galerie Kuzebauch novou výstavou Slow! Glass! říká: „ Zastavte. Tohle stojí za pozornost. Na mezinárodním veletrhu Ambiente bude od 13. do 17. února k vidění například lebka od Martina Janeckého nebo tavenice Zdeňka Lhotského.

Šest sklářských výtvarníků na společném pódiu ve Frankfurtu

„České ateliérové sklo je ve světovém kontextu stále jedinečné,“ říká kurátor výstavy Petr Nový. Vystaveno bude sklo tavené, foukané do formy, ručně tvarované – všechny techniky od sklářů vyžadují zručnost a vytrvalost. Od návštěvníků cit pro věc i bystrost, majestátní objekt od Lhotského by si na nohu nechtěl schodit asi nikdo.

Petr Nový, známý jako hlavní kurátor jabloneckého Muzea skla a bižuterie, shrnuje výběr autorů a děl: „V kontextu této výstavy není důležité, zda jsou autoři konceptualisté, tradicionalisté, experimentátoři nebo kouzelníci se sklářským náčiním, nespojuje je stejná estetika či přístup k řemeslu. Jaroslava Bejvla ml., Jakuba Berdycha, Martina Hlubučka, Martina Janeckého, Zdeňka Lhotského a Ondřeje Strnadela spojuje schopnost skutečného rozhovoru s materiálem.“ Zmiňovaní skláři, z nichž většina měla již v galerii Kuzebauch vlastní výstavu, přetavili hmotné výpovědi do slov? Pokračujte pomalu dál.

„Původní pravidelnost dekoru je narušena vetřelci,“ říká Jaroslav Bejvl ml., který spojil řemeslo, tradici a svůj estetický cit, aby díky starým sklářským formám přivedl na svět nádoby připomínající těla podivuhodných hostů. (foto: Hana Kronďáková)

„Mám rád, když věci vyloudí úsměv na tváři,“ říká Jakub Berdych, kterému při práci nechybí nadhled, smysl pro pointu ani odvaha ke kombinování různorodých materiálů. ( foto: Jaroslav Kvíz)

„Redukuji dávno existující, jdu k původní podstatě tvaru,“ říká o svých objektech Martin Hlubuček. Jeho smysl pro detail i řád u tavené plastikya foukaného skla se nezapře ani v černé barvě. (foto: Jaroslav Kvíz)

„Jdeš dovnitř, do bubliny, “ charakterizuje svou techniku práce sklářský sochař Martin Janecký. Přímo u pece a napříč kontinenty vytváří s pomocí asistenta jedinečné lidské i zvířecí figury a tváře. (foto: Tomáš Hendrych)

„Design rovná se inovace, a to platí absolutně,“ shrnuje rázně přístup k práci Zdeněk Lhotský, mimo jiné i autor unikátní technologie Vitrucell. (foto: Zdeněk Lhotský)

„Inspirace pochází z běžného reálného života,“ dí Ondřej Strnadel. Obejde se bez okázalých gest a je pevně usazen v řemeslném světě sklářské hutě. Corn, foukané sklo, vidíte sesychající zrnka kukuřice? Slow down. I takto vypadá zachycení okamžiku ve hmotě. (foto: Petr Willert)

Zastavte se – třeba ve frankfurtské hale 11.0 nebo na chystané výstavě výtvarníka Františka Skály, která bude od 25. února přístupná přímo v galerii Kuzebauch na pražském Břevnově. 

11. 2. 2015 text: Kateřina Zvelebilová, Tereza Lišková, úvodní foto: Tomáš Hendrych

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.