CZ / ENG

Pod rukama

Komentáře

Reakce na příspěvek

Kdo je to ten opylař?

7.7.2015 22:36 vložil Mlha

Na území ČR žije asi 650 druhů včel samotářek:
http://www.vcelyvpraze.cz/atlas/samotarky.html
a 60 druhů čmeláků:
http://www.vcelyvpraze.cz/atlas/cmelaci.html
a nesmíme zapomenout na motýly a další živočichy. Všichni tito živočichové opylují hmyzosnubné rostliny, tedy tvrdit, že včela medonosná je jediný opylovatel je demagogie. Některé včely samotářky opylují rostliny, kterých si včela medonosná ani nevšimne, čmeláci opylují jetele na které včelám medonosným nestačí sosák, jiné včely samotářky se specializují na určitý druh rostlin např. olejnice atd. Včela medonosná je bohužel úhlavním konkurentem ostatních opylovatelů, bohužel díky nesmyslným EU dotacím do chovu včely medonosné a zbytečné propagaci pouze tohoto opylovatele jsme dosáhli pouze toho, že ostatní opylovatelé rychle vymírají, neboť včela medonosná se přemnožila. Statistiky hovoří jasně, ČR je nejpřevčelařenější zemí ve vesmíru s počtem necelých 70ti včelařů na 100 km2.
Tedy pokud se chce někdo nazývat člověkem, který chová živočichy zajišťují opylení, tak by to měl býti ten kdo chrání hlavně včely samotářky a čmeláky před konkurencí, ten kdo dělá pro ně vyrábí příbytky (existují jak úlky pro čmeláky, tak úly pro včely samotářky), ten kdo jim zajišťuje potravu (vysazuje nektarodárné stromy, či zakládá květnaté louky). Každopádně to není ten, kdo rozšiřuje u nás přemnoženou včelu medonosnou,
Nejsem žádný lingvista, ale vyjdu-li z toho, že opylovač je rostlina, která je svým pylem schopna opylit jinou rostlinu, tak opylař musí být člověk který tyto rostliny pěstuje. Živočich, který opylení realizuje, tj. přenáší pyl z jedné rostliny na druhou se nazývá opylovatel, tedy ten kdo tyto živočichy chová by se měl nazývat spíše opylovař.


* Takto označená pole jsou povinná.


© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.