CZ / ENG

Téma

Future Materials konference Budapešť: Biodesign může považovat přírodu za překážku

V Budapešti se na konci září konal druhý ročník konference Future Materials pod záštitou Moholy-Nagy University of Art and Design. Na konferenci vystoupilo přes dvacet předních bio designérů, vědců a materiálových inženýrů z celého světa a představili potenciál využití nových materiálů pro udržitelnější budoucnost. MatériO’ Prague přináší krátký report z konference.

Future Materials konference Budapešť: Biodesign může považovat přírodu za překážku

Autoři: Valérie Záhonová a Huy Pham • Fotografie: Máté Lakos 


Emma van der Leest z BlueCity v Rotterdamu zahájila konferenci prezentací o potenciálu biodesignu jako nového oboru. Biodesign v definovala takto: „Biodesign zapojuje živé organismy, například bakterie, houby, řasy nebo buňky, do procesu navrhování jako základní stavební kameny, zdroje materiálů, objekty, nástroje nebo dokonce celé výrobky." Jako praktikující designérka ukázala současné trendy a možnosti, kterými se biodesign může ubírat. Kromě uplatnění v architektuře (betonové tvárnice vyrobené bakteriemi) a v módním průmyslu (mycelium jako náhrada kůže) se pomalu dostávají principy biodesignu i do kosmetiky (jako náhrada palmového oleje) a do potravinářství (veganské alternativy k živočišným produktům). Velký potenciál má biodesign a biofabrikace hlavně ve zdravotnictví, kde lze pomocí živých organismů pěstovat tkáně nebo celé orgány.

Díky procesům fermentace se v můžeme v budoucnosti setkat s kávou nebo mlékem vyrobenými v laboratorních podmínkách bez potřeby zemědělství a přírodních procesů s nimi spojených. Chceme ovšem takovou budoucnost? Pro jaká odvětví je biodesign cesta? A nemůže nás zavést do trochu slepé uličky?

Emma van der Leest mluvila o potenciálu biodesignu. Foto: Máté Lakos

Oron Catts, umělec a výzkumník z University of Western Australia ve svém  příspěvku vyzval účastníky k větší kritičnosti vůči biodesignu a optimismu, který jej provází. Podle něho nelze nahlížet na biodesign jako na další nástroj, který nám dovolí nekontrolovaný růst. „Společnosti nám předkládají iluzi o spotřebě bez jakýchkoliv následků. Je to přesvědčení, že ve jménu udržitelnosti můžeme přírodu nějakým způsobem vyjmout z výrobních mechanismů. Biodesign považuje přírodu za překážku, kterou je třeba překonat."  Zmiňoval tak vědecké objevy jako laboratorně pěstované maso, získávání celulózy bez těžby stromů nebo genetické inženýrství, na které se ve své praxi zaměřuje skrze spekulativní umělecké projekty. 

Program představil i značné množství startupů a výzkumníků, kteří již na poli biodesignu a biomateriálů zaznamenali posun směrem ke komercializaci svých projektů. Orkan Telhan z americké firmy Ecovative představil portfolio produktů z mycelia a jejich plán prorazit s myceliem na trhu s alternativami masa. Veronica Ranner na univerzitě v Singapuru zkoumá možnosti modifikace bourců morušových a přeměnu hedvábí na biokompatibilní fóliový či deskový materiál pro zdravotní účely. Britská firma DeakinBio představila biokompozitní kachličky vyráběné například pomocí řas nebo cizrnové vody.

Living jewels. Foto: Máté Lakos

„Naše druhá konference o materiálech budoucnosti měla nabitý program a přilákala do našeho kampusu přibližně tři sta účastníků, přičemž dalších pět stovek účastníků sledovalo přímý přenos,” uvádí ředitelka Inovačního centra MOME, Lasma Ivaska. „Potěšilo mě zejména to, že akce našla odezvu u lidí z celého regionu střední a východní Evropy, nejen z Budapešti. Někdy přehlížíme, že materiálové inovace se netýkají pouze zemí, jako je Velká Británie nebo Nizozemsko. Ve skutečnosti je v našem regionu dostatek talentu, elánu a zvědavosti. Abychom však zvýraznili materiálový výzkum a design ve střední a východní Evropě, musíme nejprve posílit vzájemné regionální vazby.”

Záznam živého vysílání z konference lze zhlédnout online na těchto odkazech:

https://www.youtube.com/watch?v=rgv31wuQ3YU&ab_channel=MOMEBudapest

https://www.youtube.com/watch?v=YGByEfIdaHc&ab_channel=MOMEBudapest

19. 10. 2023

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.