CZ / ENG

► 33. ročník festivalu Ekologické dny Olomouc 2023 začíná už 13. dubna

Po „covidových ročnících“ se Ekologické dny Olomouc (EDO) vrací do jarních měsíců. Místo dění ale zůstává stejné – centrum ekologických aktivit města Olomouce Sluňákov v Horce nad Moravou.

Ekologické dny opět návštěvníkům nabídnou pestrý program a řadu jedinečných prožitků. Během třech týdnů si budou návštěvníci moci užít besedy, výstavy, výlety, vycházky, workshopy a v neposlední řadě EDOJARMARK, který bude 29. dubna vyvrcholením celého festivalu.

EDO 2023 zahájí 13. dubna „Procházka hlubokým časem“ s průvodcem Jiřím Zemánkem, kde každý metr cesty bude zastupovat jeden milion let evoluce. Následovat bude vernisáž výstavy obrazů v nízkoenergetickém domě od Réné Hábla a koncert Marie Puttnerové s kapelou v Rajské zahradě Františka Skály. Po ukončení koncertu bude promítnut filmový umělecký dokument Habima Fuchs / Equinox, který byl natočený přímo v areálu konání festivalu: Domu přírody Litovelského Pomoraví.

Od 14. do 17. dubna se v rámci besed EDO budou konat přednášky, které díky neobyčejné atmosféře a diskusím nazval Zdeněk Neubauer „Společnou poradou o našem světě“. Letošní společné téma je požár, tradice a transformace ve společnosti a přírodě. O požárech skutečných i symbolických zde budou mluvit biologové a ekologové. Kontexty environmentálních problémů budou hledat také lidé zabývající se filosofií, politologií, teologií, umělou inteligencí, religionistikou, geologií, sociální antropologií a archeologií. Návštěvníci se mohou těšit na setkání s inspirativními lidmi: Tereza Matějčková, Stanislav Komárek, Alice Koubová, Václav Bělohradský, Tomáš Petráček, Radan Haluzík, Zuzana Kostićová, Eliška Fulínová, Petr Pokorný, Petr Tureček, Pavel Barša a Ondřej Sedláček. Besedy uzavře ministerský potlach v budově Českého rozhlasu v Olomouci. Diskuse se zaměří na aktuální environmentální problémy a účastníci budou mít příležitost se setkat s lidmi, kteří byli ministry životního prostředí: Libor Ambrozek, Rut Bízková a Ladislav Miko.

Geolog Václav Cílek řekl o besedách EDO: „Kdykoliv jsem tam přišel, tak sál byl plný, a ještě lidé různě postávali v uličkách. Kdyby to bylo jednou, ale bylo to pravidelně. Vlastně si nevzpomínám, na žádnou jinou environmentální akci, kde byl podobně velký a setrvalý zájem publika.“ A ekolog David Storch k tomu dodává: „Ekologické dny Olomouc jsou naprosto unikátní; žádné jiné takové fórum věnované ekologii v nejširším slova smyslu (tedy starosti o fungování a o proměny lidského i ne-lidského světa kolem nás) neexistuje nejen v naší zemi, ale obávám se, že ani nikde jinde. Jejich existence mi dává naději, že probíhající změny nás nemusí nutně úplně semlít, že se jim dá čelit, když ne aktivním postojem, tak třeba aspoň vědoucím porozuměním.“

Na sílící environmentální krizi velmi citlivě reagují kulturní a kreativní průmysly. Díky partnerům, olomoucké Galerie Caesar a pražské Galerie Velryba, bude letos možnost zhlédnout historicky rekordní počet festivalových výstav (7). Tou nejočekávanější z nich je představení obdivuhodné tvorby Lenky Falušiové „Stříbrné vody stékají po stupních lesa...“ .

Celou řadu dalších festivalových akcí uzavře 29. dubna velký Edojarmark s celou řadou ekologicky zaměřených aktivit, bohatým programem pro rodiče s dětmi, s prezentací ekologických výrobků a produktů a celou řadou informací. Pro účastníky bude připraven také bohatý kulturní program s divadlem a úžasnou hudbou (Aneta Langerová, Letní kapela, Lanugo, Ivan Hlas, Dunaj a další).

EDO jsou oslavou propojení lidí s přírodou a ideálním místem pro všechny, kteří chtějí společně přemýšlet o důležitých věcech pro lidský život a ukázat svou podporu ochrany přírody a krajiny, kde všichni společně pobýváme. Přijeďte na EDO zapálit plaménky našeho souznění se světem a odpovědného a přírodě blízkého jednání.

Festival byl podpořen zejména Ministerstvem životního prostředí, Státním fondem pro životní prostředí, Statutárním městem Olomouc a Olomouckým krajem.

Aktuální a podrobný program EDO najdou zájemci na stránkách festivalu www.ekologickednyolomouc.cz
Festival Ekologické dny Olomouc již 33 let pořádá Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce. www.slunakov.cz

 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.