CZ / ENG

O nás

Magazín Material Times přináší informace a souvislosti, které zajímají nejen tvůrce, v jejichž rukou nové či tradiční materiály ožívají, nýbrž i spotřebitele. Zaměřujeme se na čtenáře, kteří se rádi inspirují novinkami, stejně jako na ty, kteří se zamýšlejí nad společenskými a environmentálními důsledky jejich výroby, užívání a zániku. Informujeme o aktuálních událostech, představujeme díla a myšlenky známých osobností i začínajících tvůrců. Propojujeme témata tvůrčího světa architektury, výtvarného umění, designu a řemeslné výroby s tématy ze světa nových materiálů a technologií. 

 • Magazín Material Times vydává společnost Happy Materials, s.r.o., za kterou stojí Lucie Havlová a Tomáš Hendrych. Jejich dlouhodobý zájem o materiály vyústil v založení knihovny materiálů matériO Prague, které bylo podpořeno grantem EU. Ze zázemí knihovny  vzešel i samotný magazín.
 • Redakce sídlí na pražském Břevnově v knihovně materiálů matériO Prague, se kterou také spolupracuje. 

 


Redakce

Lucie Havlová (vydavatelka, redaktorka), Tomáš Hendrych (vydavatel, fotograf), Kateřina Zvelebilová (šéfredaktorka), Barbora Čápová (redaktorka, správce obrazového materiálu) Kateřina Ducháč (redaktorka)

 • Tereza Anderlová, sklářka a designérka, do Material Times přispívá od léta 2016. Absolvovala magisterský program v ateliéru Design skla na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kde nyní pokračuje i v doktorandském studiu. V matériO Prague má na starosti vedení knihovny a její hlavní oblastí zájmu je právě sklo a materiály pro prototypování.
 • Michala Bradová je absolventkou VŠE v Praze, hned po škole se začala živit jako copywriterka v několika PR agenturách a redaktorka v magazínech zaměřených na lifestyle a design. Do Material Times přispívá od roku 2019.
 • Barbora Čápová dokončuje disertační práci na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem, v níž se zabývá povahou uměleckého výzkumu a proměnou vizuálních materiálů v kontextu digitálních médií. V předchozích letech působila jako recenzent magazínu Artalk a čtrnáctideníku Ateliér, v současnosti píše pro redakci CzechDesign. V Material Times působí od roku 2019.
 • Kateřina Ducháč (Hendrychová) s Material Times spolupracuje od roku 2013. Věnuje se především tématům spjatým se současnou zahraniční architekturou, tvůrčím rozvojem měst a českým ateliérovým sklem. Vystudovala Právnickou a Filozofickou fakultu UK v Praze. Dlouhodobě se zajímá o propojení umění a nových technologií.
 • Lenka Hámošová je designérka a vizuální kritička. Absolvovala magisterské studium designu na Sandberg Institute v Amsterdamu. Spojuje metody vizuálního výzkumu s nástroji grafického designu. Spolupracuje s platformou Fresh Eye a kolektivem ALT.TAB. V Material Times jsou do roku 2019 její doménou spekulativní koláže zobrazující paradoxy blízké budoucnosti.
 • Lucie Havlová je vydavatelka a redaktorka Material Times. Je absolventkou VŠCHT Praha. Patnáct let pracovala pro britskou společnost ICI v oblasti prodeje technických polymerů ve střední Evropě. V roce 2004 s Tomášem Hendrychem založili společnost Happy Materials, která zastupuje veletrhy Messe Frankfurt a veletrh Achema. Happy Materials provozuje i matériO Prague, Galerii Kuzebauch a Šumnou bibliothéku. Vše pod jednou střechou, v domě z dvacátých let na pražském Břevnově.
 • Tomáš Hendrych vystudoval pantomimu na HAMU a poté se léta věnoval herectví a choreografii. Později pracoval jako ředitel televizní produkce v reklamní agentuře, režíroval krátké filmy, televizní a rozhlasové spoty. Od založení firmy Happy Materials směřuje většinu aktivit ke spolupráci s kreativní sférou. Byl kurátorem a producentem několika putovních výstav (například „Šumná a bezbranná“), věnuje se výstavám ateliérového skla. V Happy Materials působí jako kreativní a finanční ředitel. V Material Times má roli vydavatele a příležitostného fotografa.
 • Dominik Jůn je překladatel, filmař a novinář. S Material Times spolupracuje od roku 2017. Narodil se a vystudoval v Anglii. V Praze spolupracoval s Prague Post, Czech Position, E15 Weekly, The New Presence a Radio Prague. Natočil dokumenty o známých osobnostech disentu – Ivanu Medkovi, Vilému Prečanovi a H. Gordonu Skillingovi.
 • Eliška Knotková absolvovala studium v ateliéru Fashion design na FDULS v Plzni. Nyní pracuje v matériO Prague jako konzultantka se zaměřením na textil, udržitelnost a cirkulární ekonomiku v oblasti designu a materiálových aplikací. Ve své designérské činnosti se věnuje navrhování veganské obuvi a módních doplňků. Do Material Times přispívá od roku 2017.
 • Nela Kýrová působí v redakci od roku 2015. Její texty a témata vycházejí především ze zkušeností, které získala během studia oboru Konzervování-restaurování objektů kulturního dědictví na VŠCHT v Praze. Technikami krajkářství, tkaní a šití se zabývá teoreticky i manuálně. Zároveň hraje na klavír a kreslí.
 • Tereza Lišková působí v redakci magazínu Material Times od roku 2014. Od podzimu 2014 do září 2019 zastávala práci šéfredaktorky a editorky. Je členkou kolektivu ArtIn Atelier, se kterým jezdí na plenéry na Sibiř a do Mongolska. V roce 2018 stála u založení spolku Alt.Tab, kde se řeší kritika, etika a spekulace kolem současných technologií. Jako vysokoškolačka se skupinou CANCEL strkala vidličku do TabooSocket či vařila HotKarot & OpenSauce.
   
 • Veronika Nehasilová se zabývá fotografií a s Material Times spolupracuje od roku 2016. Je absolventkou studia v ateliéru fotografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením Saši Vajd a Hynka Alta. Je autorkou několika fotografií, které byly použity na titulní stranu tištěného vydání magazánu Material Times.
 • Helena Pánková je absolventkou Zahradnické fakulty na MENDELU v Brně. Na obsahu Material Times se podílí od roku 2013. V posledních letech přispívá zejména do tištěné verze magazínu. Věnuje se navrhování soukromých zahrad a krajinnému plánování na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. 
 • Matěj Plachý studuje na ústecké FUD UJEP v ateliéru Přírodních materiálů. Dříve studoval fotografii. Baví ho nacházet nové přístupy a spojovat organické struktury s industriálním prostředím. S Material Times spolupracuje v roli fotografa od roku 2018.
 • Tomáš Princ rozšiřuje svůj zájem o autentické výpovědi lidí ve spolupráci s Material Times od roku 2014. Absolvoval Vyšší odbornou školu publicistiky a FHS UK v Praze. V roce 2017 mu nakladatelství Labyrint vydalo knihu Humans of Prague. Natáčí a fotí seriál Pod rukama. 
 • Kateřina Přidalová je publicistka, novinářka, lektorka a projektová manažerka se zaměřením na design a další kreativní odvětví. Pravidelně píše pro portál kreativnicesko.cz a Material Times, edituje knihovnu textů designreader.org, věnuje se projektovému vedení, copywritingu, redakční činnosti a spolupracuje s grafickými studii. V letech 2014 až 2016 byla členkou výběrové poroty Nejkrásnější české knihy roku a od roku 2014 je členkou Akademie Czech Grand Design.
 • Tomáš Rubín je absolventem fotografických studií na VOŠG Hellichova v Praze a ITF v Opavě. Jako fotograf na volné noze se zabývá reklamní a propagační tvorbou. Od roku 2007 se aktivně podílel na pořádání několika kulturních akcí jako například Freeze Fest, Unigeo festival,  Galerie Ducato nebo A489. S Material Times spolupracuje od roku 2016.  
 • Taja Spasskova absolvovala magisterský obor Ilustrace a grafika FDULS v Plzni. Zabývá se ilustrací, fotografií a volným uměním. Spolupracuje s časopisy a nakladatelství. S poetickým smyslem pro vidění situace ilustruje články v Material Times od roku 2014. Ilustrátorskou tvorbu prezentuje pod značkou ILLUSTRATIONSABOUT.
 • Milena Svačinová působí v Material Times jako korektorka.
 • Tereza Špinková vystudovala dějiny umění. V neziskové organizaci Cesta domů vedla dobročinný obchod. Již několik let se zabývá jako publicistika textilním odpadem, s Material Times spolupracuje od roku 2018. Jako kurátorku výstav ji nejvíce zajímá umění poukazující na politické, ekologické a sociální otázky.
 • Lucie Tomanová je nezávislá publicistka. Vystudovala agrobiologii na ČZU a žurnalistiku na FSV UK. Přispívá do řady médií (například Reflex). Věnuje se zejména popularizaci vědy a zkoumání rozličných společenských jevů. V Material Times působí od roku 2014.
 • Barbora Tögel je ilustrátorka a grafická designérka se svébytným rukopisem a smyslem pro humor. Vystudovala grafický design na FUD UJEP v Ústí nad Labem. Pro Material Times vytváří ilustrace a koláže od roku 2014. Podílí se na tvorbě časopisu Fůd, věnuje se i tetování. 
 • Barbora Tydlitátová píše pro magazín Material Times od roku 2017. Absolvovala obor Návrhářství skla a šperku na TUL a Hutní tvarování skla v atelieru Martina Hlubučka na SUPŠS Železný Brod. Zabývá se současným autorským šperkem a z materiálů má nejblíže ke sklům a jiným silikátům, kovům, dřevu a textiliím. 
 • Kristina Veinbender je redaktorkou a doktorandkou oboru Filozofická antropologie na FHS UK. Jako novinářka se zaměřuje na udržitelné podnikání a genderovou a sociální problematiku na trhu práce. Přispívá do Hospodářských novin a několika oborových časopisů. S Material Times spolupracuje od roku 2018.
 • Barbora Vrablíková vystudovala Fakultu humanitních studií, kde se ubírala environmentálním směrem, a to ovlivňuje její práci i běžný život. Je kraniosakrální terapeutka, dobrovolnice v psychiatrické léčebně a aktuálně také účastnice psychoterapeutického výcviku. Pro Material Times píše od roku 2014.
 • Kateřina Zvelebilová působí v redakci od roku 2014. Specializuje se na témata spjatá s řemeslnou výrobou a přírodními materiály. Absolvovala studium Managementu v umění na VŠE v Praze. Následně se vyučila uměleckou truhlářkou a jako dobrovolnice pracovala na dřevostavbách ve Francii, Anglii i v Česku. Ve volném čase se věnuje permakultuře.
 • V8 je grafické studio, které stojí za vizuální podobou tištěné verze magazínu Material Times. Ateliér V8 tvoří František Kast a Přemysl Zajíček, kteří se potkali při studiu grafického designu v ateliéru GD2 na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Specializují se na tištěné publikace a rozvíjejí také vlastní tiskařskou a knihvazačskou dílnu.


© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.