CZ / ENG

► Alternativní trh s vánočními dárky a bez koled – MARKETI v neděli na Smíchově

Kam na poslední chvíli za dobrým pocitem z nakupování? V neděli 20. prosince po poledni do Radlické, kulturní sportovny na pražském Smíchově. Na trhu MARKETI budou k mání výrobky lokální i dovezené ze zemí globálního jihu. Na své si přijdou i hledači použitých věcí, které hledají nového majitele.

„Těsně před Štědrým dnem se Praha většinou promění v jedno velké loviště, v němž se každý snaží co nejrychleji ulovit ty správné dárky. Řada lidí pak často zapomíná na dopady, jaké naše spotřební chování přináší naší planetě. MARKETI má lovcům poskytnout možnost alternativního nakupování,“ láká Martina Kollerová z dvoučlenného organizačního týmu. „Zároveň chceme nabídnout informace o principech uvědomělé spotřeby,“ dodává.

Tržiště kryté střechou bude rozděleno do několika zón. V jedné budou proudit informace, v druhé budou k dostání výrobky lokálních rukodělných výrobců a designérů. Spolu s nimi budou k mání i výrobky ze zemí globálního jihu, které respektují pravidla férového obchodu. Ve sklepním prostoru se bude ukrývat BAZAR ZONE s oděvy, doplňky, vinyly, knihami a dalšími poklady.

K dostání bude například medvědí móda se značkou Mamabear, široké kalhoty, tašky i zvířecí čepice od Thao, pestrobarevné oblečení pro dospělé i děti od Alter-Native Shop. Na detail se zaměří recy šperky s kameny od REforma Jewellery. Pod značkou La Mangedala budou k mání oděvy z použitých textili a Jakub Lekeš doveze recy šperky i hodiny.

„Marketi“ znamená „trh“ – v jazyce českém bychom ho hledali marně, ale obyvatelé keňského Nairobi by rozuměli. Atmosféru inspirovanou prostředím východoafrického trhu dokreslí kromě zboží i smažená kasava a stylový hudební program. Tradiční vánoční koledy na trhu ani na večírku začínajícím v sedm večer neuslyšíte. „Těšíme se na každého návštěvníka, který se rozhodne odolat předvánočním slevám v supermarketech a přijít nakoupit své vánoční dárky sice na poslední chvíli, ale uvědoměle,“ vzkazují organizátorky.

MARKETI se uskuteční na pražské adrese Za Ženskými domovy 125/5. Kdo nebude mít dost, může vyrazit na souběžně probíhající akci Veggie Vánoce do Futurum music varu v ulici Zborovská 7. Kdo raději nakupuje zjara, může se těšit na další vydání trhu MARKETI, který organizátorky plánují pořádat čtyřikrát do roka.


Text: Tereza Lišková, zdroj foto: weby prodejců© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.