CZ / ENG

► Analogická architektura a současné krásné metro – svou práci ukáže polský architekt Piotr Śmierzewski a maďarské studio Sporaarchitecs

Ve čtvrtek 7. prosince 2017 v pražském centru CAMP promluví Ádám Hatvani a Tibor Dékány ze studia Sporaarchitecs. Jméno tohoto maďarského studia vstoupilo ve známost díky výraznému projektu nových stanic metra v Budapešti. Druhou přednášku povede Piotr Śmierzewski ze studia ANALOG, jeho tématem je souladný vztahu staveb a okolí.

Na výstavbu nové trasy budapešťského metra se čekalo desítky let, je lemovaná stavebními průtahy i korupční skandály. Nová trasa M4 byla dokončena v roce 2014. Na její podobě se výrazně podílelo právě studio Sporaarchitecs. Pro mnohé dnes představuje současnou architekturu, jež stojí nejen na funkčnosti, ale i osobitosti. Jejím ústředním prvkem je beton.

 „Architektům se zde podařilo vytvořit příjemný veřejný prostor s jasnou identitou. Tímto přístupem bychom se měli inspirovat i v Praze. Věříme, že přednáška bude motivací i inspirací pro české architekty při tvorbě důležitých veřejných prostor jako například zastávek budoucí trasy D nebo nových zastávek tramvají, autobusů či vlaků. Bohužel v Praze dosud zrealizované příklady jsou spíše exhibicionismem než ukázkou současného řešení,“ dodává architektka Marcela Steinbachová, zakladatelka KRUHu.

„Piotr Śmierzewski je spoluautorem jedinečné knihovny, ale katovický projekt není jediný svého druhu. V posledních letech vznikla v polských městech celá řada staveb, které na jedné straně slouží místním lidem jako knihovny, muzea či filharmonie, ale mají navíc i vysoké architektonické kvality, které potvrzuje i řada mezinárodních ocenění, v čele s tím nejprestižnějším – cenou Miese van der Rohe pro Filharmonii ve Štětíně,“ komentuje návštěvu architekta ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj.

Druhým přednášejícím je Piotr Śmierzewski z polského studia ANALOG. Ten představí své zásadní projekty a zdůrazní význam a důležitost výzkumu v architektuře. Analogická architektura vychází z lokálního kontextu a snaží se propojit staré a nové. Architektura by podle této teorie měla být v souladu se svým okolím, bez vnějších efektů, z běžných materiálů. 

Vstup je zdarma. Přednášky budou tlumočeny do češtiny. V rámci cyklu Jiná perspektiva je organizuje spolek KRUH. Organizátoři doporučují rezervaci místa.

Text: Tereza Lišková, foto: archiv KRUH© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.