CZ / ENG

► Architektka města Kodaně představí své vize ve Světozoru

Po přednášce Dorte Mandrup přijíždí do Prahy další významná postava dánské architektury, Tina Saaby. Jak fungují celoměstské strategie v Kodani? Jaké cesty vedou k naplnění vize, která má z města udělat nejlepší místo pro život?

Tina Saaby nabízí jedno z možných řešení: „Snažíme se diskutovat o tom, co architektura s lidmi dělá, spíš než jak vypadá.“ Své zkušenosti z dánské metropole a konkrétní příklady toho, jak lze zvýšit atraktivitu a kvalitu městského prostředí pro její obyvatele, nabídne během přednášky v Praze 3. prosince v 19. 30 v kině Světozor.

Tina Saaby působí od roku 2010 jako architektka města Kodaně, kde se zasazuje o „město pro lidi“ a jeho maximální přívětivost pro život. Radí politikům a městské správě a spoluvytváří architektonické vize spojené s dokumentem The City of Copenhagen’s Architectural Policy.

Vystudovala Dánskou královskou akademii výtvarných umění pro architekturu, design a restaurátorství, mnoho let působila ve studiu Witraz Architects v Kodani a byla místopředsedkyní Dánské asociace architektů. Nyní je hostující profesorkou na Sheffieldské univerzitě a externí zkoušející na univerzitách v Roskilde a Kodani a také na Dánské královské akademii výtvarných umění. Po přednášce bude následovat diskuse organizovaná ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Akce bude probíhat v angličtině bez tlumočení, vstupné je 70 Kč, zlevněné 50 Kč.

Přednáškový cyklus ARCHITEKTKY pořádá občanské sdružení Kruh, jehož cílem je zprostředkovat diskusi o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě i širší veřejnosti. Letošní patnáctý cyklus probíhá od března do prosince převážně první čtvrtky v měsíci na různých místech Prahy. V rámci letošní série přednášek Architektky se na pozvání Kruhu v Praze představila řada významných českých i zahraničních architektek, zakladatelek a kreativních ředitelek úspěšných českých i evropských studií, jejichž realizace uspěly v mezinárodním měřítku – Alena Šrámková, Francine Houben, Iwona Wilczek, Kristine Jensen a další.


Text: Eliška Svobodová, foto – zdroj: multimedia.pol.dk© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.