CZ / ENG

► Architektura v ženském podání – Švýcarky Isa Stürm a Nathalie Rossetti promluví o své práci

Sdružení Kruh představuje práci žen v architektuře již druhým rokem. V přednáškovém cyklu Architektky II vystoupí ve čtvrtek 5. května švýcarské duo, představí práci svých studií i různý přístup k navrhování budov a vnímání prostoru. Umělecký přístup k architektuře přiblíží Isa Stürm ze studia Stürm & Wolf, uvolněnost a bezprostřednost prací studia Rosseti&Wyss předá Nathalie Rossetti.

Konstrukce z kamene, oceli, skla a dřeva jsou svůdné v celku i detailu a elegantně, inovativně a hravě se střetávají s každodenní realitou. Mezi rané projekty ateliéru Stürm & Wolf patří depo v Plarenze v kantonu Graubünden, kancelářská budova SVA a bytový celek Röntgenareal v Curychu. Pro švýcarskou prezentaci na světové výstavě Expo.02 studio navrhlo pavilon „Kdo jsem?“, které z venku vypadalo jako výřez země s vrstvami půdy. Nesmíme zapomenout ani na interiéry pro módní návrháře Issey Miyakeho, Yohji Yamamota, Alberta Kriemlera a pro světové módní značky v Curychu a New Yorku.

Studio Rossetti+Wyss hledá při práci určitý a jedinečný postup, který respektuje základní potřeby prostředí, současné technické možnosti a formální i neformální požadavky projektu. Návrhy jsou uvolněné a bezprostřední, návštěvník má stavbu vnímat smysly. Příkladem je Cabaret Voltaire v Curychu, hlásící se k dadaismu, telefonní centrála ve Vollishofenu, kadeřnictví Cesare Ragazzi v Curychu nebo chaty v přírodě ze dřeva z okolních lesů.

Sdružení Kruh se již 16 let soustavně věnuje propagaci architektury, pořádá veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě široké veřejnosti. Čtvrteční přednáška dvou švýcarských architektek se koná ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci, začíná v 19:30 a proběhne v němčině. Simultánní tlumočení do sluchátek si můžete připlatit za 50 Kč, samotný vstup je volný.

 

 

Připravila Kateřina Zvelebilová, foto: archiv studia Stürm & Wolf© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.