CZ / ENG

► Bienále experimentální architektury: Zaha Hadid Architects i experimentální pavilón z celulózy

Výstava Zaha Hadid Architects – Unbuilt představuje výběr nerealizovaných návrhů známého atelieru. „Jde o koncepty vycházející z inovací a výzkumu, jenž je základem architektonické práce, kterou se v současnosti zabýváme,“ zvou Zaha Hadid Architects na Londýnské uvedení výstavy, které proběhlo v květnu. „ZHA - Unbuilt“ bude v Praze zahájena 7. září jako součást již třetího ročníku Bienale experimentální architektury, které pořádá Galerie Jaroslava Fragnera.

Museum umění 20. století, Berlín. (Foto: ZHA)

Výstava a mezinárodní sympozium věnované experimentální architektuře a současným technologiím v navrhování je první a jediná platforma nejaktuálnějších trendů, výzkumu a setkání celosvětově uznávaných odborníků v České republice. Součástí letošního programu je také výstava Akademické platformy výpočetního navrhování v Galerii UM. Výstava končí 7. října. Očekávané mezinárodní symposium proběhne 26. října v kině Světozor. Na symposiu vystoupí například principál Zaha Hadid Architects Patrik Schumacher, Ben van Berkel, Wolf D. Prix, Filippo Gilardi, Preston Scott Cohen či Kristina Schinegger.

Rakouští architekti Kristina Schinegger a Stefan Rutzinger ze studia SOMA postaví spolu se svými studenty z univerzity v Innsbrucku na Malostranském náměstí v druhé polovině října experimentální pavilon z celulózy. Modifikovaná celulóza předvede návštěvníkům možnosti materiálu použitého na různých částech konstrukce. Pavilon navržený pro Malostranské náměstí se zároveň tři večery promění v letní minikino, pro které režisérka a kurátorka Národního filmového archivu Johana Švarcová připravila tři bloky krátkých studentských filmů z katedry kamery FAMU. Filmy se věnují architektuře a prostoru. Projekce se uskuteční v pondělí 16. října,  následně v úterky 17. a 24. října, pokaždé od se začíná v 19.00. 

V návaznosti na minulý ročník bienále budou jsou na programu i pozoruhodné workshopy. Martin Gsandtner, Ondřej Pokoj si zvolili téma HACKING PAPER, pracovat se bude od  5. do 7. října. Na konci října,  23. – 25. 10., dojde na META MATTER, se kterou se popasuje Jakub Klaška a Igor Pantić. Workshopy jsou zacíleny především na studenty architektury, designu, otevřeny jsou i pro širší odbornou veřejnost.

-kz, tl- • podrobnější info o programu naleznete zde •

 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.