CZ / ENG

► BOMMA představuje dvě nové kolekce svítidel Flare a Stellar Dust

 ► BOMMA představuje dvě nové kolekce svítidel Flare a Stellar Dust BOMMA

Tisková zpráva


Záblesk vnitřního světla nebo hvězdné částečky nesoucí světlo prostorem - BOMMA uvádí na trh řemeslně jedinečnou a variabilní kolekci Flare a minimalistickou kolekci Stellar Dust. Obě budou poprvé představeny na veletrhu Light&Building ve Frankfurtu, který se koná od 3. do 8. března 2024.

FLARE

Záblesk vnitřního světla

Paprsek uvnitř svítidla BOMMA Flare magicky osvětluje minimalistickou a elegantní křišťálovou tyč. Tato nová kolekce, navržená Kateřinou Handlovou, vzdává hold tradičním sklářským technikám a umožňuje architektům a designérům vytvářet výrazné světelné instalace v různorodých prostorech.

Křišťálové tyče jsou taženy ručně, takže každý kus je originál s jedinečným paprskem světla spirálovitě procházejícím jeho vnitřkem. Tento efekt je dosažen tradiční sklářskou technikou, kdy je jádro z nabraného skla pokryto malými skleněnými fragmenty zvanými frita, a poté ponořeno zpět do roztaveného křišťálu. Skláři pak tento základ natáhnou do požadované délky, čímž se fragmenty roztahují vnitřkem skleněné tyče. Tím vzniká magická textura, zdánlivě vlastní vesmír, který se rozzáří pokaždé, když se svítidlo rozsvítí.

Kolekci BOMMA Flare navrhla Kateřina Handlová. Foto: BOMMA

Autorka designu, Kateřina Handlová prozrazuje: „Svítidlo Flare je inspirováno samotným fenoménem světla, řemeslem a tradičními sklářskými technikami, stejně jako potřebou vytvořit svítidlo, které nabízí širokou variabilitu kompozic a řešení prostoru. Vychází z formy a charakteru světlice, vytváří světelné linie a jakési záblesky v prostoru.”

Kolekce zahrnuje křišťálové tyče ve třech tvarech, jednu zcela rovnou a dvě ohnuté v různých úhlech. Lze je libovolně kombinovat pro vytvoření vlastních instalací. Každá tyč je na jednom konci opatřena monturou v kartáčované stříbrné nebo kartáčované zlaté barvě, zatímco druhý konec je uchycen ocelovým lankem určujícím její pozici v prostoru.

Světlo a jeho konstrukce jsou na pohled velmi minimalistické a elegantní zároveň. Přesto zahrnují sofistikované řešení světelného zdroje COB. Václav Mlynář, kreativní ředitel společnosti BOMMA, vysvětluje: „Vždy mě samotného překvapí, kolik konstrukčních a estetických detailů se skrývá i v takto jednoduché montuře. Světlo je navrženo tak, aby umožnilo co nejvíce variability, a proto jsme dali velký důraz na řešení kotvení do stropu a možnost větvení jednotlivých závěsů.“

Vzorování a prototypování považuje za nejzajímavějšími aspekty celého procesu: „Je to chvíle, kdy společně s designérem a mistry skláři přetváříme skici a vizualizace do reálného materiálu. Mým úkolem je vždy dělat co nejméně kompromisů a vytvořit nádherné světlo, které bude odpovídat vizi designéra a zároveň se bude dát efektivně vyrábět,“ podotýká Václav Mlynář. 

„Díky tvaru a variabilitě zavěšení se Flare skvěle uplatní, jak při vertikálních instalacích, například v prostoru schodiště, tak i při horizontálních kompozicích v místnosti s nižšími stropy. Z jednotlivých komponentů lze složit, jak menší minimalistické světlo, tak i rozsáhlé a výrazné osvětlení v prostorných interiérech. Flare může být pouhou linií, detailem, nebo monumentální instalací v kancelářských budovách či vstupních halách hotelů,“ doplňuje Kateřina Handlová. 

STELLAR DUST

Kosmická tapisérie nesoucí světlo prostorem

Svítidlo Stellar Dust je tvořeno nesčetnými body, které se jako by levitovaly prostorem. Tato kolekce byla původně navržena pro J&T Banku v Praze CMC architects a designéry Václavem Mlynářem a Jakubem Pollágem. Impozantní instalace se skládá ze 727 foukaných a broušených křišťálových kapek doplněných o 2 476 křišťálových ověsků. Společně tvoří organický tvar, který se line vstupní halou banky.

Úspěch této instalace vedl k zařazení tohoto designu do standardní výroby a jeho zařazení mezi BOMMA Constellations. Optické iluze i pozoruhodné efekty těchto křišťálových komponentů dokonale kontrastují s moderními interiéry. Neutrální čirá barva a klasický oválný tvar zvyšují jeho univerzálnost a variabilitu.

Václav Mlynář, kreativní ředitel BOMMA, se v tomto případě ujal i role designéra. „Každý komponent Stellar Dust je jedinečný," říká. „Je ručně foukaný a následně dekorován přesnými brusy pomocí sklářských brousících strojů vyvinutými přímo společností Bomma. Podle mě tato kolekce dokonale kombinuje nejlepší aspekty expertního řemeslného umění a moderních technologií,“ vysvětluje. 

BOMMA Stellar Dust. Foto: Francesca Fani

Tak jako u všech kolekcí BOMMA Constellations, i zde kouzlo spočívá ve vytváření vlastních kompozic s křišťálovými komponenty, které jsou založeny na matematicky přesné struktuře, ale vytvářejí plynulý organický efekt. To umožňuje architektům a designérům dodat specifickou eleganci malým i velkým prostorům pomocí plujících oblaků Stellar Dust.

Kromě dvou nových kolekcí BOMMA také rozšiřuje produktové varianty stávajících kolekcí. Kolekce Lens, Soap mini, Metamorphosis a Stellar Dust jsou nyní k dispozici jako nástěnná svítidla v elegantní broušené zlaté.


O společnosti BOMMA

BOMMA je progresivní česká sklářská společnost, která ručně vyrábí skulpturální křišťálová svítidla. Svítidla BOMMA proměňují interiéry a vytvářejí v každém prostoru jedinečnou atmosféru – od nápadných solitérů a instalací po decentní ambientní světlo. Díky originálním technologiím, prvotřídní kvalitě skla a modernímu technickému zázemí sklárna BOMMA rozvíjí autentické řemeslo a kreativitu v podobě charakteristického designu. Řada designů vyžaduje výjimečnou zručnost a vyzdvihuje tak tradiční řemeslo na novou úroveň mistrovství. BOMMA neustále posouvá hranice sklářské výroby nejen svým osobitým designem, ale i inovativními přístupy k tradičnímu řemeslu. 

 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.