CZ / ENG

► Chaloupkový festival zve na dílnu kyanotypie, grafiky, divadlo i film

Velmi netradiční program nabídne návštěvníkům Chaloupkový festival s podtitulem: Se usedlo, naslouchalo, hledělo se, setkalo se..., který se koná o tomto víkendu 29. až 30. srpna v Prokopském údolí u Prahy-Holyně.

Kyanotypie. Legendární technika, kterou vynalezl sir John Herschel už v roce 1842. (foto: Photoeidolon)

Pokud se vám líbí například staré fotografické techniky, práce s grafikou, alternativní film či divadlo, pak neváhejte ani vteřinu. V rámci programu se návštěvníci můžou těšit na dílny Kyanotypie (Cyanotype), nazývané také jako modrotisk nebo železný tisk. Jde o legendární techniku, kterou vynalezl sir John Herschel v roce 1842, která využívá fotocitlivosti železných solí, přičemž výsledným efektem jsou výrazně modré obrazy. Přestože kyanotypie se řadí mezi tradiční a staré fotografické techniky, k jejímu používání nutně žádný fotografický přístroj nepotřebujete.

S oblibou ji používají umělci a výtvarníci, kteří se snaží o uchování malířských efektů ve fotografii. Obrazy přitom lze přenášet na různé materiály, například na dřevo a textil.
„S dílnou kyanotypie začínáme už v pátek od pět hodin,"  říká o akci v malebném prostředí jeden z pořadatelů David Zelinka. Kromě zpracování obrazů se návštěvníci můžou těšit i na prezentaci starých fotoaparátů a výstavu Grega Ostrowského a Lukasze Gietka, kteří jako odborníci působí v polském Institutu ušlechtilých fotografických technik.

Záběr z představení Kábul, Bagdád, Ar Raqquah, Marran. (foto: M. Włodarczyk)

Na své si v rámci sobotní části programu přijdou i příznivci grafických technik suchá jehla a monotyp. Chybět nebude ani divadelní představení KÁBUL, BAGDÁD, AR RAQQUAH, MARRAN (Příběhy o identitě, nostalgii, odhodlání a poznání, že jakoukoliv cestou se dá jít vpřed). Anebo noční filmové promítání na stěnu domu, v rámci něhož diváci uvidí snímek ČAS OPILÝCH KONÍ (Film íránského režiséra Rachmana Ghobadiho, příběh z kurdského pohraničí Íránu a Iráku vyprávěný s velkou citlivostí a porozuměním).

Dříve patřila Chaloupka pastevcům, kteří měli stáda na okolních stráních. Kolem let sedmdesátých patřil těžařům a sloužil jako sklad trhavin. (foto: Melebius, 2014, Flicker, CC BY 2.0)

Festival v Prokopském údolí začíná v pátek 28. srpna od páté hodiny odpolední a potrvá do neděle.V pátek odpoledne vyjíždí ze Smíchovské nádraží vlak v 16.55, směr Nučice. Po příjezdu vlaku v 17.03 do zastávky Praha-Holyně se můžete vydat společně s dalšími návštěvníky do Chaloupky. Kdo bude potřebovat, může později požádat o navigaci na čísle 731028107. Nebo se nabízí cesta pěšky ze Sídliště Barrandov (tramvaj 12, 14, 20).

připravil: Tomáš Tesař

 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.