CZ / ENG

► Chtěli byste si popovídat s někým, kdo už je po smrti? Návod hledejte v Centru DOX

Napsali jste status na Facebook, příspěvek na blog, komentář do fóra? Byli jste někdy u doktora? Nakupovali jste v obchodě s kartičkou, na které se skvělo firemní logo? Žádali jste někdy o stavební povolení? To všechno a ještě mnohem víc se – ať už chceme nebo nechceme – ukládá, zpracovává a využívá každý den, každou minutu. Dohromady tyto informace tvoří takzvaná Big Data. A možná právě díky nim budeme jednou schopni znovu vytvořit naši realitu – čili vytvářet syntetickou digitální existenci v rozpoznatelné formě. Postačí k tomu kombinace fotografií, hlasové syntézy, herních technologií a velkých souborů dat.

Budeme v budoucnosti schopni být s v kontaktu s našimi zesnulými blízkými v digitální podobě? Možná ano. Ale chtěli byste? 

Jednu z forem digitální formy existence představí v pražském DOXu britský umělec a vědec Simon Mckeown. Jeho projekty se týkají především digitální budoucnosti, využívá animaci, speciální efekty a digitální média. V rámci právě probíhající výstavy Skvělý nový svět uvádí dílo Uchované vzpomínky.

Koncept, díky němuž bychom mohli v budoucnosti v digitální podobě komunikovat se zesnulými, bude v pondělí 18. 1. 2016 od 19. 00 v Centru DOX představovat Simon Mckeown osobně. Následovat bude diskuse v angličtině s tlumočením do češtiny. Vstupné pro dospělé je 60 Kč, 40 Kč snížené. Rezervujte si své místo na rezervace@dox.cz.

► O tom, co všechno se s vaším tělem po smrti může stát a s kým si v budoucnosti ještě můžete popovídat, se můžete dočíst v našem článku o možnostech pohřbívání.

Text: Anna Šopovová, zdroj vizualizace: simon-mckeown.com© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.