CZ / ENG

► Co bude za pět let s našimi městy? Inspiraci nabídnou exkurze do jindy nepřístupných interiérů i Caroline Bos

Jít městem ve stínu stromů, pak si sednout na náplavce, dát si limo a jít na koupaliště. Jindy se dojmout domy z doby normalizace, zajít si v průmyslové čtvrti na koncert a pak si zatančit v ladem ležící budově ze 70. let. Anebo to všechno nechat zbourat a prošpikovat místy k parkování a stánky s párky v rohlíku?

Letošní ročník celorepublikového festivalu Den architektury, který trvá dny dva, pořádá občanské sdružení Kruh. O víkendu 3. a 4. října oslaví festival konající se u příležitosti Světového dne architektury pětileté výročí. Vzhlíží však k budoucnosti a ptá se – co bude za pět let s veřejným prostorem našich měst?

„Jsme svědky exploze zájmu o městské prostředí, veřejný prostor, lokální aktivismus, sousedství, život v ulicích,“ říká zakladatelka Dne architektury Marcela Steinbachová. „Je však architektura a veřejný prostor naším společným zájmem?“ ptá se po dlouhodobé strategii rozvoje měst a prioritách zastupitelů. A není sama. „Unikátní je nejen počet akcí, ale i iniciativ, spolků a jednotlivců, kteří dlouhodobě a „zdola“ usilují o proměnu českých měst v lepší místa pro život,“ doplňuje Steinbachová.

Festival nabídne procházky i  cyklovyjížďky s architekty, teoretiky, historiky a aktivisty v téměř padesáti městech v Česku, na Slovensku se k nim přidají Piešťany. Kam konkrétně vyrazit? Například mezi paneláky v Praze, Brně, Litoměřicích, Olomouci a Ústí nad Labem, po stopách industriálních památek v Červeném Kostelci, Dubé, Přerově, k normalizační architektuře na Mělník, do budov a okolní krajiny v Čelákovicích, Českých Budějovicích, Jaroměři, Kolíně, Pardubicích, Písku i Praze.

Program doplní diskuse, přednášky, workshopy pro rodiny a nově i přehlídka filmů v pražském kině Světozor. Pozornost se bude soustředit na problematiku bourání staveb bruselského stylu a 70. let, revitalizaci sídlišť, krajinářskou architekturu či vztah vodních toků a města. Organizátoři nabídnou i exkurze do jindy nepřístupných interiérů. V neděli 4. října mezi 15. a 18. hodinou se otevřou například ateliéry Pragovka v Kolbenově ulici. Dříve v hale sídlilo Ústřední skladiště Ministerstva pošt a telegrafů a v poválečné éře i továrna na výrobu vozů Praga. Prozkoumat bude možné i stadion Strahov či KD Crystal v České Lípě. Všechny procházky a výpravy jsou zdarma.

Dnešní Kolbenova ulice je synonymem areálu továrních budov, který se rozprostírá po obou stranách ulice.

Den architektury zahájí ve čtvrtek 1. října přednáška nizozemské architektky Caroline Bos v kině Světozor. Spoluzakladatelka studia UNStudia, které mimo jiné realizovalo Erasmův most v Rotterdamu, Möbiův dům nebo Muzeum Mercedes Benz, přijíždí na pozvání občanského sdružení KRUH v rámci série přednášek z cyklu Architektky.

>> Chcete balíček občanského sdružení KRUH, který obsahuje sborník textů Švýcarsko-české inspirace a dvě vstupenky na film do Světozoru? Pošlete nám na email soutez@materialtimes.com tip na zajímavý interiér, který byste na Den Architektury rádi viděli v rubrice OBRAZEM.

Připravila: Tereza Lišková, foto: KRUH, Den architektury© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.