► Co se událo mezi skláři a šperkaři za poslední tři roky? V Jablonci je opět výstava skla a bižuterie
Začalo Mezinárodní trienále skla a bižuterie JABLONEC 2017. Na severu Čech se představuje 12 zemí, 20 škol, 89 značek a 25 výtvarníků pracujících v oboru skla, bižuterie či šperku. Rozpětí exponátů je široké – od znamenitých výtvarných artefaktů po technicky vyspělé průmyslové produkty.
K výstavě A.TO.MY! (foto: archiv Muzeum skla a bižuteri v Jablonci nad Nisou)
„Jde o reprezentativní a unikátní sondu do trendů v oboru a aktuálního vkusu zákazníků,“ říká hlavní kurátor projektu Petr Nový. Jeho slova potvrzuje výstava sklářské a bižuterní výroby s názvem TRENDY.DESIGN.PRODUKCE, kde se představuje sedmdesát úspěšných firem, designových značek a studií v oboru skla, bižuterie a šperku, všechny spojuje fakt, že působí na českém trhu. Tato expozice je k vidění v hlavní budově Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Na stejné adrese se nacházejí i exponáty z projektu REDESIGN, který ukazuje práce studentů Petra Stanického z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, inspirované sbírkovými předměty jabloneckého muzea. Výběr z této expozice byl již během roku k vidění na mezinárodním veletrhu Ambiente a na jarní přehlídce PragueDesignWeek.
V Galerii N rovněž vystavují studenti — na výstavě A.TO.MY! lze porovnávat práci studentů tuzemských i zahraničních středních škol a vysokých škol. Součástí této expozice jsou i práce oceněných v soutěžích za minulé tři roky. V kostele sv. Anny je ke zhlédnutí výkvět ateliérové sklářské tvorby z celé země – výstava NO LIMITS je věnována podstatě mnohotvárného českého tvůrčího přístupu ke sklu. Ukazuje ji na dílech otců-zakladatelů pětadvacet pedagogů středních škol, vysokých škol a lektorů, kteří přednášejí a předvádějí své sklářské umění v zahraničí. Materiálově zaměřená výstava MATERIÁL : SKLO je k vidění na výstavišti Eurocentrum, najdeme tu řadu technologicky i technicky specifických a inovativních sklářských výrobků. Výstava představuje deset firem působících v Česku a jejich speciální produkty a pokrokové technogie ve sklářském průmyslu. „Uvidíte přesně lisované technické skleněné optiky pro osvětlovací aplikace, autosklo se schopností regulace světla díky suspendovaným částicím nebo princip filtrace vzduchu pomocí skleněných trubiček. Osahat si můžete sklovláknitou tapetu nebo se vnořit rukou do hromady toho nejdrobnějšího skleněného rokajlu,“ říká Barbora Tydlitátová z matériO Prague, která výstavu navštívila. Divák se přesvědčí, že sklářské firmy produkující v České republice investují do výrobních procesů a jejich produkce napovídá slibnému vývoji.
Součástí trienále je i doprovodný program, který svou šíří zasahuje od módní přehlídky MADE IN JABLONEC po SKLÁŘSKÉ SVÍTÁNÍ, diskusní seminář o současnosti a budoucnosti českého sklářství. Výstavy jsou k vidění s jednou vstupenkou do 3. září 2017, výstava TRENDY.DESIGN.PRODUKCE v jabloneckém muzeu trvá až do 28. října 2017.
-kz, tl-
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU