CZ / ENG

► Creativeworld Trends: Ať žije rukodělná výroba

Creativeworld Trends svými kreativními tématy oslovují zejména aktivní komunitu kutilů, která se zaměřuje na hospodárné využívání materiálů a výrobků. Stávající věci se používají a zkrášlují, aby vznikly nové věci a nové materiály. Trendy veletrhu Creativeworld se však především zaměřují na ruční práce, jak ostatně naznačuje i motto pro sezonu 2022/23: Manual Movement (manuální hnutí).

Creativeworld Trends svými kreativními tématy oslovují zejména aktivní komunitu kutilů, která se zaměřuje na hospodárné využívání materiálů a výrobků. Stávající věci se používají a zkrášlují, aby vznikly nové věci a nové materiály. Trendy veletrhu Creativeworld se však především zaměřují na ruční práce, jak ostatně naznačuje i motto pro sezonu 2022/23: Manual Movement (manuální hnutí). 

 

Quadra je projekt milánského sdružení WAU! na přeměnu bývalého parkoviště v Miláně.
Vizualizace: Serena Confalonieri - Quadra - Piazze Aperte Comune di Milano - WAU!Milano - Alice Mantovani

 

Z pověření společnosti Messe Frankfurt vypracovala skupina kreativců z agentury Stilburo bora.herke.palmisano přehled trendů Creativeworld Trends 22+ inspirovaných novým vývojem a vlivy ve světě kreativity.
 
„Trend kutilství je nezdolný a dopředu ho žene i uvědomělá spotřeba. Hnacím motorem tohoto odvětví jsou recyklace a upcyklace oblečení, textilu, nádobí nebo nábytku,“ říká Claudia Herke z agentury bora.herke.palmisano. „Důležitou roli hrají rukodělné techniky, jako je tkaní, háčkování, vyšívání, práce s přírodními materiály, pletení a mnohé další, mnohdy už zapomenuté postupy. Lidé se vracejí k tradičním technikám nebo je znovu objevují, aby jim pomohly zušlechtit různé zapomenuté a opět nalezené poklady. Proto na veletrhu Creativeworld v souvislosti s Trendy 22+ mluvíme o hnutí manuální a rukodělné práce – hnutí řemesel.“
 
Díky třem světům trendů – „colour statement“, „organic traces“ a „lovely keeping“ – dostávají staré oblíbené kousky nový život, městský prostor se stává plátnem a příroda je místem k hledání ztracených stop.
 
Colour statement (vyjádřit se barvou): barva jako pozitivní sdělení
Tento trend je optimistický a vyzařuje radost ze života. Ve městech se uplatní ve formě velkoplošných instalací, díky nimž jsou barevnější a veselejší, doma pak interiér zkrášlí barevnými doplňky. Vedle výrazných barev, jako je fialová nebo oranžová, se v tomto trendu významně uplatní pestré vzory. Motiv kostky se objevuje všude – na látkách, papírenském zboží i porcelánu. Renesanci zažívají norské vzory – návrháři čerpají inspiraci z jemných žakárových vzorů typických norských svetrů. Například ruční náplet s norským vzorem se skvěle uplatní jako manžety vintage bundičky. I v tomto trendu je důležitá myšlenka recyklace nebo opětovného použití. Visible Mending, umělecké opravování rozbitých věcí, posouvá trendy 22+ na další úroveň. V minulé sezoně se textilie opravovaly látacím stehem, nyní se poškozené oblečení opravuje a zároveň zdobí barevnými vzory, kostkami, pruhy a skutečnými uměleckými díly. Například obyčejná jednobarevná kožená taška shoperka se mění v jedinečný doplněk díky aplikovaným kontrastním výrazným kostkám.
 
Pro vyznavače tohoto trendu nabízí specializovaný obchod pro kreativní tvoření látky, vlnu, spreje a fixy na textilní materiály, keramická pera a mnoho dalších potřeb. Svůj sortiment může rozšířit i o galanterní zboží, jako je příze, nůžky na látky, špendlíky nebo knoflíky.
 
 

Organic traces (inspirace organickými materiály): hledání stop v přírodě
Trend „organic traces“ se inspiruje abstraktními vlivy a organickými materiály. Příroda slouží jako předloha pro tisky a vzory, struktury, textury a povrchy. Nekonečné bohatství materiálů máme v přírodě takříkajíc na dosah ruky. Kořeny, suché větve, tráva nebo větvičky se dají využít jako štětce, svázat, krátce namočit do barvy, a ty pak aplikovat třeba na papír, látku nebo keramiku, kde zanechají abstraktní stopy. Z barevných provázků, juty nebo sisalu tvořivé ruce vykouzlí tkané doplňky, jako jsou malé podtácky nebo ubrousky. Trend dává slovo tradičním řemeslným technikám, jako je například háčkování, jež lze využít pro výrobu košíků ze silných šňůr a provazů. Pozadu nezůstává ani recyklace nebo upcyklace. Obnošené džíny dostanou zcela nový život, když je kompletně rozstříháme na přízi. Ve specializovaném obchodě si koupíme kvalitní anebo dokonce ruční papíry, nedekorovaná přání, karton, štětce, přírodní a jiné razítkovací barvy a můžeme se pustit do tvoření.

 

 

Lovely keepings (krásné věci): trvalost jako udržitelná alternativa
Po nejistých časech koronavirové epidemie lidé touží po nostalgických hodnotách, zboží s dlouhou životností a znovuobjevování milovaných věcí. Tato romantická nálada dominuje i trendu „lovely keepings“. Novou romantiku podtrhují květinové vzory, květy nebo ornamenty aplikované na staré ubrusy, ložní prádlo, krajkové halenky nebo šaty po tetě. Dekoruje se tradičními vyšívacími technikami, jako je prošívání, obšívání, zdobení okrajů, volánky, bordury, zadní stehy nebo drobné ozdobné stehy. Pro domácnost se oživuje, zdobí a přetváří použité nádobí, porcelán a dekorativní předměty. Zdobí se drobnosti, které leží ladem ve skříních. Kapesníky se vyšívají a mění na ubrousky, navlékají se na ně korálky nebo sponky do vlasů se zdobí květinovým vzorem.
Nabídka specializovaných obchodů je široká a může zahrnovat barvy na porcelán, štětce, příze, háčkovací a pletací jehlice a samozřejmě nabídku knih, brožur a návodů na tradiční vyšívací techniky.

 

 

Veletrh Creativeworld se bude jako obvykle konat na konci ledna společně s mezinárodními veletrhy spotřebního zboží Christmasworld a Paperworld.
Christmasworld: od 28. ledna do 1. února 2022
Paperworld a Creativeworld: od 29. ledna do 1. února 2022

Creativeworld
Veletrh Creativeworld je přední světový veletrh hobby, rukodělných technik a uměleckých potřeb. V roce 2020 se zde prezentovalo celkem 368 vystavovatelů z 39 zemí, kteří své zboží představili 9 201 návštěvníkům ze 102 zemí (údaje ověřené FKM). Na veletrhu Creativeworld vystavovatelé představují své nejnovější výrobky, techniky a materiály pro dekorativní řemesla, grafické a umělecké rekvizity, ruční práce, textilní design, graffiti, street art a kreativní hobby. Creativeworld se koná jako první obchodní platforma a barometr trendů hned po začátku nového kalendářního roku. Veletrh je ideální objednávkovou platformou jak pro velkoobchody, tak pro maloobchody a specializované obchody, obchody pro kutily, hobbymarkety a zahradní centra, online i zásilkové obchody. Díky širokému programu doprovodných akcí je veletrh Creativeworld zdrojem nových nápadů, inspirace i odborných znalostí.

Nextrade – digitální tržnice
Nový systém digitálního objednávání a správy dat pro dodavatele a obchodníky v segmentu spotřebního zboží rozšiřuje veletrh a umožňuje zadávání objednávek kdykoli, ve dne nebo v noci, 365 dní v roce.

Conzoom Solutions – platforma pro obchodníky
Conzoom Solutions je znalostní platforma, jež nabízí obchodníkům se spotřebním zbožím širokou škálu služeb, jako jsou průzkumy a studie, prezentace ze světa trendů, semináře a rady pro optimální koncepce prodejních prostor. Poskytuje ucelený přehled mezinárodního portfolia společnosti Messe Frankfurt v oblasti spotřebního zboží, a nabízí tak obchodníkům komplexní přehled a informace.

O Messe Frankfurt
Společnost Messe Frankfurt je největším světovým organizátorem veletrhů, konferencí a eventů s vlastními výstavními prostorami. Společnost zaměstnává kolem 2450 lidí v devětadvaceti pobočkách po celém světě. V roce 2020 byl roční obrat 257 milionů eur, zatímco v roce 2019 byl ve výši 736 milionů eur. I v těžkých časech způsobených pandemií koronaviru dokázala Messe Frankfurt zůstat globálně propojena se svými zájmovými průmyslovými odvětvími. Díky pevným a širokým vazbám s relevantními sektory a široké, ale pevně provázané mezinárodní obchodní síti dokáže celá skupina poskytovat vysoce efektivní podporu svým zákazníkům a jejich obchodním zájmům v oblastech Fairs & Events, Locations a Services. Jednou z hlavních korporátních výhod je robustní globální obchodní síť. Naše komplexní nabídka služeb, poskytovaných fyzicky i online, zajišťuje, že se naši zákazníci po celém světě mohou spolehnout na trvale vysokou kvalitu a flexibilitu při plánování, organizaci a provozování svých akcí. Neustále rozšiřujeme své digitální odborné znalosti o nové obchodní modely a naše široká nabídka služeb zahrnuje pronájem výstavních prostor, realizaci veletržních staveb, marketing, lidské zdroje a catering. Společnost Messe Frankfurt sídlí ve Frankfurtu nad Mohanem. 60 procent jejích akcií vlastní město Frankfurt a zbývajících 40 procent drží spolková země Hesensko. Další informace na stránkách: www.messefrankfurt.com© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.