CZ / ENG

► Čtyřicet ilustrátorů ve třech patrech na Malé Straně. Jejich um uvidíte na LUSTRu

V Praze začal třetí ročník festivalu současné ilustrace LUSTR. Od 24. do 28. září se ilustrátoři, díla a návštěvníci budou scházet v nevyužitém městském domě v Cihelné ulici na Malé Straně. Pořádá ho letenské knihkupectví a nakladatelství PageFive. Na zdech se objeví výšivky, pyrografie, kresby tužkou, fixem, akvarely, linoryty i počítačová grafika.

Organizátoři se zaměřili na mladé tvůrce z celé republiky. Tvorbu nastupující generace bude možné porovnat ve společnosti děl Borise Jirků a Jiřího Šalamouna, který představí hrůzostrašný soubor Morytáty. „Přihlásilo se nám přes sto padesát umělců, z nichž jsme vybrali čtyřicet rozmanitých ilustrátorů. Každý z nich má možnost po svém pojmout jednu místnost rozlehlého třípatrového domu, ve kterém se festival uskuteční,“ říká koordinátorka festivalu Nadia Sheshuková.

Ilustrace, ilustrátorky a ilustrátory naleznete na pražské adrese Cihelna 548/4

Mladé autory zastoupí například Juliana Chomová z uskupení Kudla Press; ta vytvořila i letošní festivalový vizuál.  Nebude chybět mýty opředená Maria Makeeva. Magdaléna Rutová ukáže svůj linorytový projekt Linostock, jímž naráží na praktiky klasických fotobank. Svou tvorbu představí i Taja Spassková, která mimo jiné dlouhodobě spolupracuje s redakcí magazínu Material Times. V domě se dočasně zabydlí i Michal Škapa, Nikola Logosová, Sylvie Szábová, Milan Sodoma, Jindřich Janíček z nakladatelství TakeTakeTake nebo ToyBox. Šťastlivci si odnesou portrét ze stroje L’Atelier Automatique.

Výstava bude prodejní. Na programu jsou i doprovodné akce – povětšinou vhodné i pro dětské účastníky. Festival je otevřený od deseti od osmi. Vstupné činí 100 Kč, děti do patnácti let a senioři neplatí. K vidění bude i film o dílu Karla Zemana i animovaný seriál Škarohlídy. Peníze bude možné směnit i za kávu, autorské tisky a ilustrované knihy. 

První tištěné Material Times a ilustraci Taji Spasskové u reportáže od Elišky Svobodové.

Text: Tereza Lišková, foto: archiv LUSTR© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.