CZ / ENG

► Dílo za dílo: alternativní aukce uměleckých děl bude 8. dubna v Ústí

Action Auction je směnný obchod, který provádějí sami umělci mezi sebou prostřednictvím svých děl. Třetí ročník neobvyklé aukce, kterou se otevírá nový prostor na trhu s uměním, se bude konat večer 9. dubna v Galerii Menza v Ústí nad Labem. Poprvé v mezinárodním česko-polském měřítku, poprvé v České republice a bez finančních transakcí.

Do aukce se mohou do 20. března 2015 přihlásit aktivní tvůrci starší osmnáct let – studenti, profesionálové i laici. Tři kurátorky následně vyberou dvanáct Čechů a dvanáct Poláků, ti pak dostanou příležitost navzájem si zhodnotit tvorbu. Současná podoba trhu s uměním má podle organizátorek aukce povahu kulturního průmyslu, kde je umělecká tvorba poplatná tržním hodnotám. Action Auction proto vynechává peníze a řídí se pravidlem dílo za dílo.

Vyměněná díla se po aukci objeví na putovní výstavě v Galerii Menza v Ústí nad Labem a v poznaňské galerii Galerie Aula UAP. „Exponáty podobně jako v minulých letech vystavíme jako partnerské duo, ze kterého bude možné vysledovat vztah k druhému dílu či pohnutky samotných autorů k jejich vzájemné výměně,“ slibují kurátorky.

Action Auction má své kořeny v polské Poznani na půdě školy Uniwersytet Artystyczny. Studenti Magdalena Lara, Aleksandra Grzegorek a Mateusz Pietrowski zorganizovali první ročník setkání na přelomu roku 2012 a 2013. Magdalena Lara pokračuje i letos, připojily se k ní kurátorky Barbora Hájková a Kateřina Lenzová z univerzity v Ústí nad Labem. Z lehce strojené a reprezentativní polské verze aukce stojí poněkud punkovějším směrem, čemuž zřejmě sám o sobě napomůže i prostor bývalé menzy, kde se aukce odehraje.

„Umělci si budou vybírat přes tichou aukci, naše role se eliminuje. Ukáže se, o jaká díla stojí samotní umělci. Jsem zvědavá, zda obstojí postmoderní a konceptuální, nebo zda bude spíš zájem o designové a líbivé věci,“ dodává k chystané aukci Barbora Hájková. V Praze se pro změnu 20. března odehraje podobně laděná akce Free Art Friday.

Prostor bývalé menzy v Ústí v dubnu pohostí alternativní aukci umění. Na organizaci akce je možné přispět skrze crowdfundingovou kampaň na portálu Nakopni mě.

text: Tereza Lišková, foto: web Armaturka© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.