CZ / ENG

► Do 11. února lze podat návrh do veřejné výtvarné soutěže na dílo Dívka s kolem - památník Jindřišky Novákové

V Libni vznikne nové umělecké dílo nazvané Dívka s kolem odkazující na nejmladší popravenou v koncentračním táboře Mauthausen, Jindřišku Novákovou.

 
Pamětní deska Zenklova 52, Praha 8
 
Nový pomník 14leté dívky, která 27. května 1942 uklidila kolo, na němž odjel Jan Kubiš po úspěšném útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, vytvoří umělci v Zenklově ulici.

Stane se tak dominantou dvorku ZŠ Bohumila Hrabala, která se kdysi nazývala U zámku a mladá odbojářka jej navštěvovala jako žačka.

Pomník by měl připomínat všechny členky odboje. Jindřišku nacisté popravili v Mauthausenu 24. října roku 1942 dopoledne, hned po ní její matku, po ní následovaly její sestry.

Památku Jindřišky Novákové si městská část připomíná každoročně 24. října u pamětní desky, která je umístěna na budově školy Bohumila Hrabala v Libni. Po rodině Novákových a dalších členech odboje se nazývají i nedaleké ulice. Osudy rodin žijících v Libni, které se zapojily do odboje, připomíná také hra s QR kódy v ulicích této čtvrti, pro akční hru s názvem Operace Anthropoid.

Podoba díla vzejde z vyhlášené umělecko-výtvarné soutěže, do které se může zapojit i široká veřejnost. Soutěž vyhlašuje Městská část Praha 8, zmocněným zástupcem a  organizátorem soutěže je LOXIA Architectes Ingenierie s.r.o. V porotě zasedají: Václav Špale, akademický malíř, výtvarník; Mgr. Daniela Kramerová, CSc., kurátorka a historička umění; MgA. Marcela Steinbachová, Ph.D., architektka; MgA. Šárka Zahálková, umělkyně a kurátorka; Bc. Michal Švarc, radní městské části Praha 8; Mgr. Irena Trojanová, Ph.D., ředitelka ZŠ Bohumila Hrabala; Ing. arch. Martin Dvorský, referent Odboru územního rozvoje a výstavby. 

Hodnota soutěžního díla činí: 1.650.000,- Kč (náklady na dopravu, umístění a instalaci nese zadavatel) a předpokládané výše finančních odměn oceněných účastníků jsou 170.000,- Kč a 90.000,- Kč. Podrobnosti veřejné soutěže jsou ZDE.

 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.