CZ / ENG

► Do Prahy přijede nejpopulárnější starosta na světě Jón Gnarr i autor newyorské High Line James Corner

Čtvrtý ročník konference reSITE věnované architektuře, urbanismu a budoucnosti měst představí hned několik výjimečných světových osobností. Do Prahy přijede bývalý starosta Reykjavíku, spisovatel a komik Jón Gnarr, autor krajinářského řešení newyorské High Line James Corner či americký urbanista a kritik architektury Michael Sorkin.

Letošní ročník nese podtitul „Sdílené město“ a věnuje se především jeho jednotlivým charakteristickým rysům – designu, sítím, veřejné politice a digitálním technologiím. Jednotlivé přednášky a dílny představí sdílené město jako řešení pro akutní problémy naší doby, jako je nedostatek zdrojů, prostoru a nezájem obyvatel o veřejné dění. Organizátoři konference se snaží podporovat otevřený dialog mezi městem a jeho občany, jde i o budoucí směřování Prahy.

ReSITE 2015 nabízí setkání se světovými osobnostmi technologických a sociálních inovací, městského plánování či politiky, a to nejen přímo na konferenci, která bude probíhat ve dnech 18. a 19. června vždy od 9.30 do 18.30 ve Forum Karlín v Praze, ale též na akcích v rámci doprovodného programu.

Ve středu 17. června se uskuteční například workshop Sdílený development: Nákladové nádraží Žižkov. Probíhat bude od 10. 00 do 17. 00 hodin přímo na Nákladovém nádraží Žižkov a vystoupí na něm Hiroki Matsuura z Nizozemska či Mark Johnson ze Spojených států. Workshop je určen  především pro zastupitele státní správy a samosprávy.

Ve čtvrtek 18. června byste si neměli nechat ujít veřejnou diskusi s názvem Aktivisté na radnici, která proběhne od 19.30 do 21.00 v klubu La Fabrika. Přijďte si poslechnout, co přiměje nepolitiky kandidovat do zastupitelstva, jaká bývá povolební realita nebo jak může zapojení umělců a aktivistů zlepšit správu měst. Vystoupí na ní bývalý primátor Reykjavíku, komik a spisovatel Jón Gnarr, primátor Trnavy Peter Bročka, náměstek primátora, Matěj Hollan a  dokumentarista Bohdan Bláhovec v roli moderátora. Diskuse, kterou pořádá Aspen Institute Prague v rámci doprovodného programu konference reSITE, je zdarma přístupná veřejnosti a proběhne v českém, slovenském a anglickém jazyce bez tlumočení.

Jón Gnarr bývá označován za nejpopulárnějšího starostu na světě (zdroj: Páll Stefánsson/Iceland Review)

O svých zkušenostech a plánech pro rozvoj města vydal Jón Gnarr knihu „Jak jsem se stal primátorem Reykjavíku“, která vyšla také v českém překladu. Při této příležitosti proběhne tentýž den, tedy 18. června, od 14.00 do 15.00 hodin v knihkupectví NeoLuxor na Václavském náměstí také autogramiáda. Gnarr nikdy nedokončil školu a prošel různými profesemi – byl komikem, taxikářem či kreativním ředitelem v reklamní agentuře. Zajímal se o politiku a nakonec založil recesistickou stranu „The Best Party“, se kterou, pro mnohé překvapivě, vyhrál volby, stal se starostou Reykjavíku a během čtyř let na této pozici dokázal změnit islandskou politiku.

Newyorská High Line (zdroj: James Corner Field Operations)

James Corner se věnuje krajinářské architektuře a urbanismu, je zakladatelem a ředitelem úspěšného studia James Corner Field Operations a přednáší na University of Pennsylvania School of Design. V rámci konference reSITE 2015 vystoupí v pátek 19. června od 9.45 ve Forum Karlín. Kromě High Line v New Yorku patří mezi jeho nejznámější projekty Freshkills Park na Staten Island, Shenzhen Qianhai Urban Design Plan v Číně či olympijský areál South Park v Londýně.

South Park pro Olympijské hry v Londýně v roce 2012 (zdroj: James Corner Field Operations)

Nábřeží budou tématem páteční veřejné večerní diskuse, která proběhne od 19.30 do 21.00 na Nákladovém nádraží Žižkov. Praha i jiná evropská města aktuálně řeší, jak se vypořádat s nevyhnutelným povodňovým rizikem na nábřežích, která by zároveň mohla lidem sloužit jako místa rekreace. Diskutovat o tom bude zakladatelka newyorského studia W Architecture & Landscape Architecture Barbara Wilks a ředitelka sekce detailů města v Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Pavla Melková pod taktovkou Adama Gebriana. 

Připravila: Kateřina Hendrychová© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.