CZ / ENG

► Dobrovolníci z neziskovky Trash Hero uklidili v Česku v loňském roce více než 83 tun odpadu

Hrdinové ve žlutých tričkách dokázali za rok 2021 z veřejných prostranství odstranit více než 83 tun nepořádku. Přes polovinu odpadků odhozených ve veřejném prostoru přitom tvořil materiál vhodný k recyklaci. Zálohované obaly ale dobrovolníci nenašli téměř žádné.

Zálohujme.cz - Home | Facebook

Po celé ČR loni proběhlo skoro 300 úklidů organizace Trash Hero, kterých se zúčastnilo 1268 hrdinů ve žlutých tričkách. Ti sbírali odpadky po celém Česku a ze země mimo jiné zvedli 6 tisíc PET lahví, 5 tisíc plechovek a 2,5 tisíce nezálohovaných skleněných lahví. Naopak vratných pivních lahví se zálohou 3 Kč našli dobrovolníci jen 158. Zálohované lahve tak tvořily pouze 1 procento všech odhozených nápojových obalů.
„V každém městě, skoro v každém křoví, jsou PETky nebo plechovky. Nacházíme jich tisíce. Pivních lahví ne. Těch je naprosté minimum. Zálohový systém prostě funguje. Ty tři koruny jsou argument, proč pivní láhev vrátit do obchodu a ne hodit do křoví. Přál bych si, aby byly zálohované i PETky a plechovky. Pak by parky v našich městech vypadaly o dost jinak. A příroda taky. Nikdy jsem v lese nenašel pohozenou pivní láhev. O plechovkách to ale říct nemůžu. Doufám, že bude Česká republika následovat trend mnoha evropských zemí, kde už zálohování funguje řadu let,“ komentuje David Vojta z Trash Hero.

Tisíce tun materiálu vhodného k recyklaci končí svůj život v přírodě, na skládkách i ve spalovnách

Přes poměrně propracovanou síť sběrných míst v Česku, stále vznikají černé skládky a místa s pravidelným výskytem nepořádku. Zarážející je, že přes 60 procent veškerého uklizeného odpadu za loňský rok tvořily snadno recyklovatelné materiály. „Například PET a hliník je možné recyklovat téměř donekonečna. Podle oficiálních odhadů se v Česku vytřídí jen tři nápojové plechovky z deseti. To znamená, že tu ročně přicházíme o 8 tisíc tun hliníku, z kterého by se mohlo vyrobit nějakých 312 milionů nových plechovek. U PETu, i přes vyšší procento třídění, takto přicházíme o desetitisíce tisíce tun materiálu ročně. Řešením by byl plošný, cirkulární zálohový systém,“ doplňuje Andrea Brožová, mluvčí iniciativy Zálohujme.  

O Trash Hero Czech Republic:

Organizace Trash Hero Czech Republic existuje od roku 2016 a patří k celosvětovému hnutí Trash Hero. Pravidelné úklidy probíhají ve 13 městech, celosvětově ve 171 základnách ve 20 zemích. „Budeme pořádat úklidy, dokud to bude třeba,“ říká spoluzakladatel Jan Bareš z Trash Hero Czech Republic, „Snažíme se o obrat společenského myšlení. Šíříme myšlenku, že třídit je dobré, ale vytvářet méně odpadu je ještě lepší. A hlavně ten odpad neházet kolem sebe...“

O iniciativě Zálohujme.cz:  

Iniciativa usiluje o celospolečenskou debatu o možnostech zavedení systému vratných záloh na nápojové PET lahve a plechovky v Česku. Došlo by tak k posílení principů oběhového hospodářství. Hledá možnosti, jak zlepšit sběr nápojových PET lahví a plechovek, aby se po použití nestávaly bezcenným odpadem, ale plnohodnotnou surovinou umožňující recyklaci „z lahve do lahve“. Více na: www.zalohujme.cz  
Zakládající členové: Mattoni 1873, Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN), Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT); Členové: Sdružení místních samospráv ČR, Rodinný pivovar BERNARD, a.s., Sodovkárna Kolín, Tradiční pivovar v Rakovníku, a. s., KRAKONOŠ, spol. s r.o., Žatecký pivovar, spol. s r.o., DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice, a.s., Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod, DUP – družstvo – pivovar Poutník, WTS-J, a.s., Jarošovský pivovar, AGS Trade, s.r.o. (Secco+), Great Expectations, s.r.o., Trash Hero Czech Republic, z.s., Rádio Impuls, RunCzech, Nadace Partnerství, Chaloupky, z.s., Divadlo Aqualung, FO4EST, z.s.,  Klub Českých Turistů – Oblast Karlovarský Kraj © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.