CZ / ENG

► Eva Eisler – Petr Demek: HOUSE SITTERS

 ► Eva Eisler – Petr Demek: HOUSE SITTERS V Jurkovičově vile dojde k obměně stávající výstavy umělců Evy Eisler a Petera Demka. Právě nyní jsou zde instalovány nové exponáty – designové výrobky i umělecké instalace Evy Eisler, sochařské práce Petera Demka. Výstava pod názvem House Sitters bude k vidění od 5. června 2020 do 25.4. 2021

Jurkovičova vila, Jana Nečase 2
5. 6. 2020 –25. 4. 2021

Kurátor výstavy je Ondřej Chrobák

Plánovaná výstava designérů Eduarda Hermanna a Matěje Coufala byla kvůli pandemii přesunuta na příští rok. Moravská galerie se proto dohodla s umělci Evou Eisler a Petrem Demkem na  prodloužení jejich výstavy. „Umělci souhlasili pod podmínkou, že minulou výstavní konstelaci natolik pozmění, že se bude jednat o novou výstavu. Zvolili i nový název, který s nadsázkou vystihuje jejich aktuální funkci uměleckých „strážců“ domu v nejisté době,“ upřesňuje kurátor výstavy Ondřej Chrobák.

Eva Eisler ve své práci slučuje architekturu, design a umění. Její tvorba je charakteristická tvarovým minimalismem, ušlechtilými materiály a jejich dokonalým zpracováním. Výstavu v Jurkovičově vile považuje autorka za mini retrospektivu, její prodloužení nám nabízí možnost zhlédnout další polohy její práce. „Dva původní dominantní objekty ve vile zůstávají, ale budou instalované jinak a v jiných konfiguracích. To naznačí, jak můžeme manipulovat s dojmem vnímavosti prostoru. V nové instalaci se objeví plastiky z hutního skla, které nebyly dosud nikde vystavené; skleněné Venuše odkazují na pravěké kultury a jejich rituály, na archetypální zobrazení symbolů plodnosti a pojetí ideálu ženského těla. Nejnovějším exponátem je 17 metrů dlouhý náhrdelník z černého skla, připomínající nedávné období pandemie. Vznikl z potřeby zklidnění mysli, meditativního soustředění a kontemplace nad pomíjivostí svobody, bezpečí a lidského života, říká Eva Eisler.

Naopak sochař Peter Demek se nenechává příliš ovlivnit okolními událostmi, tvoří na základě vlastních „zásobníků témat“. V obou etapách výstavy v Jurkovičově vile se snažil najít jakési kolektivní znaky nebo styčné body z tvůrcem architektury vily. „Vyzkoušel jsem tvořit jinak, tvořit ornamentálně bez přísného detailu. Nejedná se přímo o nějaký typ secese, ale o vlastní podání morfologických zkratek,“ doplňuje Peter Demek. Všechna jeho díla, které jsou k vidění na výstavě House Sitters, byla vytvořená přímo pro Jurkovičovu vilu. Je to například dílo nazvané DNA Motif – jedná se o dva vysoké sloupy umístěné v prostoru hlavního obývacího prostoru vily, nebo Jurkovič´s window – kruhové okno z jemně modrého skla, které symbolizuje dávný pohled do inspiračního světa.© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.