CZ / ENG

► Existuje naděje módního průmyslu? Zeptejte se v Kafkově domě

První zářijový víkend, 3. a 4. září, se v Kafkově domě v Praze uskuteční další ročník Sustainable Fashion Day (SFD). Akce, která se koná v rámci Mercedez-Benz Prague Fashion Weeku, nabídne setkání nad oděvy, obuví, šperky i bytovými doplňky, které vznikají s ohledem na životní prostředí a v rámci etického pojetí výroby a obchodu.

„Naším cílem je poskytnout odborníkům i veřejnosti vzdělání v oblasti udržitelné módy a nabídnout praktická řešení, jak změnit vlastní šatník, způsob navrhování oděvů či řízení módní značky,“ říká iniciátorka SFD Kamila Boudová.

Třicet projektů a firem nabídne oděvy, kosmetiku, doplňky do bytu i materiály a komponenty pro šití oblečení a výrobu doplňků. Své zboží bude prodávat kupříkladu letenský obchod Kdotokdyslyšel-látky s příběhem, biobavlnu přiveze AMWA, značka K.BANA předvede, jak může vypadat pohodlné lněné oblečení. Příběh obchodu La Petite Mort! odvypráví Andrea S. Oviedo, které se podařilo rozjet obchod s fairtradovou módou rozkročený mezi Peru a Francií. Šperkařka Marie Bernotová přiveze vintage šperky. Liška Mazaná poradí s domácí výrobou rtěnky. Textilní dekorace ze znovupoužitého textilu nabídne Rolling hooks. Nebudou chybět ani stálice lokální upcyklované módy, jako je například Win-Win shop či Ľubica Skalská. Oděvy s čistým štítem a veganskou obuv bude prodávat i EtikButik, který u nás mimo jiné distribuuje i boty z „ananasové kůže“.

Na programu je i workshop Kamily Vodochodské „Efektivní šatník“, během něhož spotřebitelé získají tipy na spravování šatníku v mezích ekologické udržitelnosti. Další workshop „Upcycling“ je určený spíše návrhářům, kteří chtějí získat inspiraci pro svou práci. Designérka Petra Langerová bude vyprávět o zkušenostech, které získala díky přestupu z firmy GAP do oděvního start-up Everlane – ten si zakládá na transparentním sdílení informací o výrobě i tvorbě cen svých produktů. Ptáte se někdy, zda existuje způsob, jak objektivně hodnotit udržitelnost „zelených-eco-bio-fair“ textilií? Nejznámější metodiky posuzování textilií v neděli v poledne představí externí konzultantka knihovny materiálů matériO Prague Anna Špuláková Beránková. Během semináře upozorní i na několik neznámých, nových i pozapomenutých textilních materiálů a technologií.  V Kafkově domě najdete i vzorky inovativních textilií z knihovny matériO či první papírové vydání magazínu Material Times.

Další informace o programu a možnost rezervace vstupenek najdete zde.

Text: Tereza Lišková, ilustrace: Taja Spassková

 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.