CZ / ENG

► Experti promluví: Co si počít s touhou bydlet ve vlastním? Lze to i jinak a levněji?

Více než milion tuzemských domácností má problém s bydlením. Co s tím? O možném řešení se bude diskutovat během seminářů na téma finančně dostupné bydlení. Promluví například architekt Miroslav Cikán, Petr Návrat z Agentury pro finančně dostupné bydlení či Jan Snopek z Platformy pro sociální bydlení. U organizátorů akce je patrná snaha po sdílení odpovědnosti veřejného a soukromého sektoru. Na seminářích vystoupí i konzultanti a developeři.

První setkání se uskuteční 27. září v Pardubicích, 6. října následuje Plzeň. 31. října je na řadě Brno, 21. listopadu Praha a o tři dny později, 24. listopadu, Olomouc. Účast je bezplatná, program seminářů je identický, podání přihlášky je požadováno předem. Organizátoři akce cílí na zástupce veřejné správy, soukromého sektoru, ziskových i neziskových organizací, občanských iniciativ, církví a dalších zainteresovaných stran.

„Vlastní byt nebo dům, to je meta, které lidé leckdy podřizují všechno ostatní. Touha Čechů zabezpečit se takzvaně vlastní cihlou nezná mezí, a je to mimochodem i jedna z příčin škodlivé suburbanizace, rozšiřování sídel do šířky, nové paneláky a satelity,“ uvádějí iniciátoři s tím, že máme k dispozici celou škálu jiných modelů. A právě o nich bude řeč během podzimních setkání.

„V městech s dobrou nabídkou pracovních příležitostí prudce rostou prodejní ceny bytů nebo jejich nájmů a naopak chybí nabídka finančně dostupného nájemného bydlení pro domácnosti se středními a nižšími příjmy. Mezi nimi jsou také domácnosti méně majetných občanů, kteří však nespadají do kategorie sociálně nejslabších definovaných návrhem zákona o sociálním bydlení. Tedy domácnosti dělníků, zdravotních sester, personálu nemocnic, strážníků, zaměstnanců obcí a státní správy, pracovníků v oblasti služeb, mladých akademiků, absolventů vysokých škol, učitelů, osob samostatně výdělečně činných, seniorů. Tyto profese, a řada dalších podobně zaměřených, nejsou v České republice dlouhodobě dostatečně finančně ohodnoceny,“ varují experti. Na seminářích budou hledat a probírat možná řešení současného stavu trhu s bydlením.

Semináře pořádá PragueWatch ve spolupráci s Agenturou pro finančně dostupné bydlení s finanční podporou Rosa Luxemburg Stiftung. Partnerem projektu je Platforma pro sociální bydlení. Semináře se konají s podporou Svazu měst a obcí ČR.
Další informace k seminářům.
Podrobněji k tématu.
Registrace je možná on-line.

Text: Tereza Lišková, ilustrace: Barbora Tögel

 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.