CZ / ENG

► Filmem pro klima: šest studentských filmů o změně klimatu je ke shlédnutí online

► Filmem pro klima: šest studentských filmů o změně klimatu je ke shlédnutí online Dvanáct studentů vysokých škol vytvořilo v projektu Filmem pro klima šest krátkých filmů s tématem klimatické změny. Nyní je všechny můžete vidět online v české i anglické verzi.

Přesně před rokem, na začátku prosince loňského roku, se v Praze konal bezplatný workshop pro studenty vysokých škol, kteří měli zájem natočit krátký k tématu změny klimatu. Workshopu se účastnili i dokumentaristé Tereza Reichová a Jan Sacher, kteří účastníkům pomohli s dramaturgickou výstavbou a byli jim k dispozici i pro konzultace během tvorby filmu. Autoři šesti vybraných scénářů poté získali finanční mini-grant, díky kterému mohli natočit své krátké filmy. Ty mohou být dále využity při přípravě výukových lekcí nebo při osvětě o změně klimatu.

Šestice jedinečných krátkých filmů, které vytvořili mladí čeští filmaři a filmařky studující na FAMU, UMPRUM, Filmové Akademii Miroslava Ondříčka v Písku a FTF v Bratislavě, byla v premiéře uvedena 22. června v Kině Kavalírka. Několik z nich bylo uvedeno i na podzimním festivalu Prague Science Film fest

Filmy jsou nyní ke shlédnutí na youtube kanále Člověka v tísni v české i anglické verzi s titulky a prohlédnout si je můžete i na online platformě Dafilms Junior.

STUDENTSKÉ FILMY O ZMĚNĚ KLIMATU KE SHLÉDNUTÍ ONLINE:

Radixxx (Denisa Langrová, Jana Chmelařová)

Jaká je pozice jedince/dvojice v boji proti klimatické hrozbě a za klimatickou spravedlnost? Snímek odráží marnost, paralýzu a absurditu individuálního boje, ale i sílu přátelství. Dystopický sci-fi výlet do světa, v němž aktéři zažívají naplno důsledky klimatické změny.

Česká verze filmu na Youtube zde

Verze s anglickými titulky zde

 

Plašte neplašte (Lucie Bečvářová, Martin Fischer)

Klimatické věřte nevěřte. Uvidíte dva příběhy o planetě a lidech. Nechaly jsme se inspirovat krutou skutečností klimatické krize, nebo jsme si vymyslely kachnu?

Česká verze filmu na Youtube zde

Verze s anglickými titulky zde

 

Film o žížalách (Adéla Kaiserová, Barbora Aradská)

Žížala jako produkt a zároveň producent. Jaký by byl svět bez ní, byl by? Cesta po stopách malého tvora a po stopách, které vytváříme my lidé. Má to žížala v moderním světě těžší než kdy dřív, anebo si dokáže se všemi nástrahami poradit sama a po svém?

Česká verze filmu na Youtube zde

Verze s anglickými titulky zde

 

Farma zvířátek (Adam Závodský, Adam Růžička)

Orwellovská animovaná parodie klimatických mezinárodních vyjednání skupiny politiků o opatřeních k uhašení požáru emisí C02.

Česká verze filmu na Youtube zde

Verze s anglickými titulky zde

 

10 tisíc pro klima (Valerie Vítů, Michaela Kozáková)

Co se dá udělat s grantem deseti tisíc korun pro klima? Dokumentární sociologická etuda o tom, zda a jak může tato částka mírnit následky klimatické změny.

Česká verze filmu na Youtube zde

Verze s anglickými titulky zde

 

PRIRODA_2.0 (Radek Ševčík, Petr Chromčák)

V době, kdy se mnohý člověk již nepovažuje za součást přírody, vyrostla uprostřed valašské krajiny budova se stálou expozicí „Trezor přírody“. Film observuje skupinku hrajících si dětí v izolovaném prostoru plném umělých reprodukcí přírody. Mohou v něm nalézt poznání o přírodě?

Bude online k dispozici v lednu 2023

 

Projekt vznikl v rámci workshopu „Filmem pro klima“, s podporou společnosti Člověk v tísni v rámci programu 1Planet4All EU.

EU a Člověk v tísni nenesou odpovědnost za obsah filmů© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.