CZ / ENG

► Francine Houben promluví ve Studiu Hrdinů o architektuře s nádechem lidskosti

Díky cyklu Architektky, během kterého v Praze představí svou tvorbu několik vynikajících architektek, vystoupí ve čtvrtek 14. května kreativní ředitelka studia Mecanoo – Francine Houben. Nizozemská autorka výrazných realizací a propagátorka citlivého propojení architektury a okolní krajiny přijíždí na pozvání občanského sdružení Kruh.

Studio Mecanoo vzniklo v roce 1984 v nizozemském Delftu. Výraz studia se vyznačuje technicistním přístupem, který propojuje s hravostí. Francine Houben při své práci výrazně zohledňuje vztah stavby k širšímu urbánnímu a sociálnímu prostředí. Na konci listopadu převezme prestižní nizozemské ocenění Prins Bernhard Cultuurfonds, které jí královna Máxima uděljí za přínos v oblasti kultury a životního prostředí. „Studio Mecanoo pojímá architekturu, urbanismus a krajinnou architekturu neortodoxním způsobem, výrazné hledání tvaru připomíná mnohdy archetypální objekty,“ komentuje rukopis studia  architektka Marcela Steinbachová.

 Francine Houben a nizozemská ambasáda v eukalyptovém lese v Etiopii. 

Podle návrhu studia byla postavena budova nizozemské ambasády v Etiopii i úprava okolní krajiny o rozloze pět a půl hektaru. Probarvovaný beton na fasádě budovy v odstínu hlíny začleňuje stavbu do prostředí eukalyptového lesa. Za tuto realizaci získalo Mecanoo cenu Aga Khan Award 2007. K dalším ikonickým projektům patří Centrální vědecká knihovna Technické univerzity v Delftu, Národní historické muzeum v Arnhemu, které propojuje vnitřní expozice a vnější prostředí, či světové obchodní centrum v Rotterdamu.

Realizace studia zahrnují i menší zakázky jako například rodinný dům Villa 4.0 z roku 2011 postavený na základě myšlenky bungalovu snoubícího obytný prostor s okolní přírodou. Kromě projektování domů architekti navrhli například současnou podobu Parku Nelsona Mandely v Amsterdamu nebo centrální park kampusu Technické univerzity v Delftu.

Vila 4.0 postavená v Nizozemí.

Studio Mecanoo vytvořilo i pilotní projekt nízkoenergetických domů situovaných na okraji města Svitavy. Domy jsou součástí rozvojového projektu, který zahrnuje zhruba stovku různých bytových objektů – od sedmipodlažních po rodinné.

V diskuzi po přednášce vystoupí architektky Markéta Cajthamlová a Ida Čapounová. Čtvrteční setkání začne v 19.30 v prostorách Veletržního paláce. Vstup na přednášku je zdarma. Další přednáška z cyklu je naplánovaná na 6. června, kdy vystoupí Kristine Jensen a Kristine Jensen.

připravila: Tereza Lišková, foto: MecannoKRUH

 

 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.