CZ / ENG

► Frankfurtský Heimtextil: lednový barometr textilních trendů

„Dáme prostor technologiím, ale zároveň musíme zajistit, aby se z designu nevytratily přírodní materiály a ruční práce,“ říká Lisa Douet z firmy WGSN Group, která připravuje prezentaci trendů pro nadcházející frankfurtský veletrh Heimtextil. Světová přehlídka bytového textilu a textilu pro veřejný sektor se koná od 12. do 15. ledna 2016 v areálu Messe Frankfurt a jejím zastřešujícím tématem je letos „well-being“ čili vnímání pocitu „životní pohody“.

Z České republiky zde budou zastoupeny například broumovská firma VEBA, která patří k nejvýznamnějším výrobcům afrického brokátu na světě, teplický výrobce tapet Vavex a šumperská firma Linmaster, která navazuje na tradici lnářské výroby z Jeseníků. „Hlavními odběrateli našich látek jsou země západní Evropy, USA a Nový Zéland. Na tuzemský trh dodáváme jen velmi málo zboží, protože lněná tkanina je dražší než bavlněná a užitné vlastnosti lnu málokdo zná a oceňuje,“ říká o současné situaci českého lnářství Stanislav Šíma z firmy Linmaster. 

Látky z produkce broumovské firmy VEBA

Součástí programu bude prezentace čtrnácti vysokých uměleckých škol z celé Evropy, včetně pražské UMPRUM. Studenti v Německu vystaví návrhy na řešení podoby hotelů budoucnosti. V rámci veletrhu bude uděleno i několik cen – cena v oblasti inovací, cena za nejlepší interiérový design a cena pro studenty a mladé interiérové designéry za nejlepší objekt nebo prostorové řešení, které využívá principů upcyklace.

„Zelené trendy“ budou na Heimtextilu prezentovány ve speciální sekci Green Village v Hale 8.0, kde se budou konat přednášky a diskuse na témata udržitelného rozvoje. „Snažíme se posílit trh s ekologicky šetrným textilem a vytvářet nové impulzy,“ říká Olaf Schmidt, viceprezident oddělení Textiles & Textile Technologies Messe Frankfurt. Ekologicky šetrné firmy dostanou prostor nejen v rámci Green Village – zelené ostrůvky lze nalézt ve všech halách –, jsou ale stále spíše v menšině. K lepší orientaci pomohou návštěvníkům speciální barevné štítky „Eco“, které rozdělují vystavující podle různých kritérií (materiály, výrobní proces a férové pracovní podmínky).

Přehlídka trendů „Theme Park“ bude poprvé k vidění samostatně v hale 6.0 a odhalí čtyři nejvýraznější trendy pro nadcházející sezonu. Jsou to: Protect, Energise, Nourish a Enrich.

V centru zájmu trendu Protect je decentní design a také ticho jako cenná a vzácná komodita

 

Oproti tomu Energise je nabitý energií, přináší kaleidoskopické vzory a vtipný sportovní design

 

Trend Nourish klade důraz na přírodní prvky a s nimi spojenou barevnost – zelené, hnědé a šedé odstíny v kombinaci s tmavě hnědými a šedými valéry

 

A poslední kategorie Enrich pracuje s opulentními dekorativními prvky, ornamentálním zdobením a třpytivými materiály. Vstupenky na veletrh jsou k dostání on-line. Jejich cena začíná na 29 eurech. 

► O novodobých trendech i aktuálních problémech lnářské produkce se můžete dočíst v našem článku

Text: Eliška Svobodová, Foto-zdroj: veba.cz, Messe Frankfurt Exhibition GmbH, Hunter Douglas Components. © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.