CZ / ENG

► Galerie Kuzebauch vystavuje obrazy skryté ve skle. Vytvořila je Lada Semecká

Pražská Galerie Kuzebauch představí objekty sklářské výtvarnice Lady Semecké. Soubor sklářských objektů s názvem Introverze vznikl kombinací vytříbené estetiky a neokázalosti. Vystavené objekty prostupuje harmonie a emoční hloubka umocněná precizností práce s materiálem. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 25. února v 18 hodin.

Autorský rukopis Lady Semecké formovalo studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Vladimíra Kopeckého, jenž vedl své studenty ke svobodnému tvůrčímu projevu a samostatnosti. Díky rokům stráveným na prestižním Toyama City Institute of Glass Art jsou na jejích objektech patrné známky vlivu japonské kultury.

Sklářské objekty Lady Semecké jsou charakteristické důrazem na řemeslo. Využívá klasické techniky rytí skla, se kterou se seznámila na  pracovní stáži v karlovarské sklárně Moser. Tato znalost je základem pro její další experimentování za pomoci novějších technologií. Nástupem na Institut výtvarné kultury v Ústí nad Labem se více zaměřila na tvar objektů, časem se ale opět vrátila k rytině. Začala ji vnímat spíše jako detail než jako celoplošnou dekoraci.

Semecká při práci využívá i techniky fusingu. Spékáním tabulek skla, které prosypává pískem, vznikají objekty, jež můžeme vnímat jako obrazy skryté ve skle. Obrazy zachycují lidské radosti, sny i smutky. V kontrastu ke křehkému a zamlženému sklu stojí tavený čedič. Materiál, který stejně jako sklo zrcadlí procesy vznikající při zpracování.

Vesmír, tavený čedič

Obraz z cyklu Proudění, 2015

Výstava, jejímž kurátorem je Petr Nový, bude k vidění od 25. února do 24. dubna 2016 na adrese Říčanova 19, Praha 6, vstup je volný. Galerii je možno navštívit od pondělí do pátku mezi 10. a 17. hodinou (po zazvonění na zvonky Happy Materials nebo Knihovna materiálů matériO). V průběhu března bude otevřena i přilehlá kavárna, skrze kterou bude výstava taktéž přístupná.

Text: Lucie Dudová, foto: Štěpánka Stein, Gabriel Urbánek© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.