CZ / ENG

► Jak oživit architekturu ze sutin a odpadu?

První čtvrteční večer v dubnu se v pražském CAMPu ponese v duchu citlivých a inovativních přístupů k současné, ale také k historické architektuře. Spolek KRUH zde 4. dubna od 19.30 pořádá další z cyklu přednášek zaměřených na aktuální belgickou architekturu. Věnovat se tentokrát bude udržitelnosti, experimentování s materiály a respektu ke kulturnímu prostředí. Publiku se v rámci této akce představí dvě moderní vlámská architektonická studia.

Obnova Texture, belgického Muzea lnu a řeky Lys od noArchitecten (foto: archiv KRUH)

Jedním z nich bude seskupení BC architects&studies, které se orientuje na vývoj a využívání nových upcyklovaných stavebních materiálů. Cílem mladých architektů z tohoto studia je omezení plýtvání a přetvoření starých stavebnin, odpadu či sutin v nové stavební matérie.

Progresivní přístup k současné architektuře zastává i druhé studio NoAarchitecten. To pracuje na rozvoji udržitelnosti za pomoci rekonstrukcí budov a staveb, které již přestaly sloužit svému účelu. Znovuoživení a zmrtvýchvstání nepoužívaných prostor napomáhá nejen k udržitelnosti, ale také k ohleduplnějšímu přístupu zasazování nových budov do historických center.

Tvorba těchto architektů je velmi výjimečná a dá se ocenit hlavně díky mísení současných aspektů a historických přístupů. O originalitě NoAarchitecten svědčí i jeden z jejich nedávných projektů, vytvořený ve spolupráci s ateliéry ze Švýcarska a Velké Británie. Díky jejich kooperaci vzniká v Bruselu pod záštitou pařížského Centre Pompidou multifunkční kulturní prostor KANAL, a to z bývalých garáží firmy Citroën.

Druhý přednáškový večer v CAMPu přinese mnoho zajímavého, propojí kulturně odlišná prostředí a zejména pomůže zprostředkovat českému publiku zkušenost s kvalitní zahraniční architekturou. KRUH tak do našeho prostředí přináší obrovský inspirační zdroj a snaží se ovlivnit podobu a rozvoj současného českého umění v architektuře.

Vstupenky na přednášky, které se budou konat v angličtině, je možné zakoupit přes server GoOut. Podrobnější informace o této události a jejím průběhu najdete na webu spolku KRUH.

Text: Klára Jiránková Foto: archiv KRUH


► ZAJÍMÁ VÁS VZTAH ČLOVĚKA A JEHO PROSTŘEDÍ? VE TŘETÍM ČÍSLE MAGAZÍNU MATERIAL TIMES NAJDETE NAPŘÍKLAD TEXT JIŘÍHO SÁDLA, KTERÝ MLUVÍ O NAŠEM VZTAHU K PŘÍRODĚ A MĚSTSKÝM HOUŠTINÁM. MAGAZÍN SI MŮŽETE OBJEDNAT ON-LINE NEBO ZAJÍT DO JEDNÉ Z KAMENNÝCH PRODEJEN.© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.