CZ / ENG

► Jak vyčistit vzduch? Evropská komise otevřela soutěž Materials for Clean Air

Evropská komise začala přijímat přihlášky do soutěže Horizon Prize – Materials for Clean Air. Vyhraje ten, kdo přijde s novým a dobře promyšleným materiálovým řešením, které přispěje k čistějšímu vzduchu ve městech. Soutěžit mohou jednotlivci, organizace a týmy z EU a přidružených zemí. Uzávěrka přihlášek je 23. ledna 2018. Soutěží se o tři miliony euro. Navržená řešení mají být cenově dostupná a udržitelná. Mělo by z nich být zřejmé, že pomohou efektivně snížit množství pevných částic, které znečišťují naši atmosféru, případně zamezí jejich vzniku.

„Berlínské studio elegant embellishments navrhlo fasádu, která se aktivně podílí na čištění vzduchu. Využita byla v mexické nemocnici pojmenovaná podle Manuela Gea Gonzalese,” upozorňuje architektka Pavlína Šebestová z matériO Prague.

Výzva se netýká problému výfukových zplodin z vozidel. Pojmem pevné částice – particulate matter – EU označuje jemné pevné nebo kapalné částice, které přibývají v atmosféře v důsledků lidské činnosti na zemském povrchu. Jde o prach, kouř, saze, pyly a půdní částice. „Je to klíčová výzva. Evropa potřebuje najít tvůrčí řešení tohoto problému! Pevné částice mají velmi negativní dopad na zdraví občanů,“ varuje komise. Pohled na zakalené české nebe dává tomuto výroku váhu. Znečištěné ovzduší způsobuje obyvatelům Evropy choroby dýchací a nervové soustavy, ohrožen je i náš imunitní systém, srdce a cévy. Negativní dopad se sleduje i s ohledem na vývoj zemských ekosystémů a globální změny klimatu.

Pravidla soutěže dávají účastníkům značnou svobodu. Je možné pracovat s nejrůznějšími chemickými látkami (kupříkladu s plasty, betonem, asfaltem), které jsou schopné snižovat koncentraci pevných látek ve vzduchu. Soutěžící, kteří hledají vhodného partnera či chtějí své odborné znalosti nabídnout dál, mohou využít kontaktní portál Partner Search Facility of the National Contact Points.

Text: Tereza Lišková, Zdroj obrázku: Embellishments© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.