CZ / ENG

► Jak vypadá Nový (z)boží? Výstava vítězů Národní ceny za studentský design je k vidění na pražské ČVUT

Národní cenu za studentský design 2019 vyhráli Jaroslav Prchal a Nikola Kolářová. Vítězné a další vybrané práce ze široké palety produktového a průmyslového designu teď můžete vidět na výstavě Nový (z)boží!, umístěné v atriu Fakulty architektury ČVUT v Praze. Potrvá až do 5. prosince.

 

Výstava prací v atriu Fakulty architektury ČVUT (foto: archiv, Studentský design)


Připravila: Michaela Bradová


Jaroslav Prchal letos za svůj domácí zabezpečovací systém Beep získal Národní cenu za studentský design 2019 * GRAND. Jde o první užitkový technický předmět s nejvyšším oceněním za studentský design od roku 2006. Porota na Prchalově práci ocenila, že ryze technický a účelový předmět dokázal proměnit ve funkční, a přitom estetický prvek. Jde o typ výrobku, který se doposud jen rutinně konstruoval a design byl omezený na jednoduché funkční tvary. Prchal k němu přistoupil s invencí, propracoval ho do všech detailů a dokázal harmonicky propojit design, techniku, technologii i řemeslnou práci.

V juniorské kategorii zvítězila Nikola Kolářová ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě. Držitelka Národní ceny za studentský design 2019 *JUNIOR se do soutěže přihlásila s batohem B-Help. Batohy zdobí stylizované motivy z obrázků, které nakreslili nebo namalovali klienti ze speciálních terapeutických dílen. Porota také ocenila, že část výtěžku z prodeje poputuje na konto zapojeného zařízení.

Prchal i Kolářová získali mimo jiné také poukaz na návštěvu do informačního a vzdělávacího centra zaměřeného na inovativní materiály matériO Prague, kde mohou získat inspiraci a odborné informace pro další projekty, nejnovější tištěné číslo Material Times a knihu Materiology.

Ocenění za studentský design se rozdávala už podevětadvacáté, druhým rokem pod hlavičkou Design Cabinet CZ, plzeňské nadace SUTNAR – Nadace Radoslava a Elaine Sutnarových a DEPO2015. Rok 2019, který byl zasvěcený produktovému a průmyslovému designu, přilákal 192 autorů ze 13 univerzit a 12 vyšších odborných a středních odborných škol.  O vítězích pak rozhodly tři nezávislé poroty – dvě národní a následně jedna mezinárodní. Další ocenění byla udělena za Excelentní studentský design a Dobrý studentský design a v několika dalších kategoriích.

 

 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.