CZ / ENG

► Kabinet kuriozit Markéty Kratochvílové a Tadeáše Podrackého – do pátku 20. 11. v Kvalitáři

„Pracujeme se všemi charismatickými materiály, to je naše jediné omezení. Krásné a kvalitní dřevo, zářivé sklo, voňavá kůže – to všechno jsou materiály, které jsou pro člověka přitažlivé a podnětné,“ říká Markéta Kratochvílová. Do pátku 20. listopadu vystavuje spolu Tadeášem Podrackým v showroomu Kvalitář.

V Praze na Senovážném náměstí představují exponáty, které vytvořili v průběhu měsíčního workshopu ve spolupráci s knihovnou designu v Číně. Z jejich pobytu vznikla i řada fotografií, zaměřená zejména na práci s bambusem, mědí a dalšími tradičními materiály a technologiemi.

Atypický objekt, který dvojice pro Kvalitář připravila, evokuje jak kabinet kuriozit, tak intimní deník ze společné cesty na Dálný východ. Mezi exponáty je například bambusová flétna, kterou Tadeáš Podracký přetvořil do tvaru klasické vázy.

Markéta Kratochvílová zůstala věrná šperku a v Kvalitáři vystavuje kolekci náhrdelníků: „V dílnách jsem objevovala materiály velmi drahé a cenné, jako je například jadeit, ale i běžné jako bambusové dřevo nebo měď. Rozhodla jsem se je kombinovat s nalezenými ready-made předměty a vytvořit tak jakýsi zápis, esenci současné Číny,“ dodává autorka k výběru pro výstavu.

Měsíční workshopy Guest Designer v Hangzhou v Číně se konají v rámci vládou podporovaného programu Handmade In Hangzhou. Organizuje je čínská knihovna From Yhuang Rong Design Library. Během měsíce mají vybraní designéři k dispozici zkušený tým odborníků, který jim pomáhá pochopit specifika tradičních čínských technologií. Výsledné objekty pak v sobě snoubí klasickou asijskou kulturu s moderním evropským přístupem.► Rozhovor s Markétou Kratochvílovou a Tadeášem Podrackým k loňské výstavě Life in Progress v galerii Kuzebauch si můžete přečíst zde.

Text: Eliška Svobodová, foto – zdroj: Kvalitář© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.