CZ / ENG

► Komentovaná prohlídka výstavy Harmonie & Inverze Ilji Bílka v galerii Kuzebauch

Ilja Bílek – Harmonie & Inverze

Tímto si Vás dovolujeme pozvat na komentovanou prohlídku k výstavě, která se bude konat ve středu 17. května v 17 hodin. Prohlídky se zúčastní umělec Ilja Bílek. Samotná Výstava potrvá do pátku 19. května 2023.  

„Harmonie a současně napětí, které vzniká jejím spojením s tvary, jež soulad zároveň popírají (tj. inverze), to je ,gestaltismus´ plastik Ilji Bílka.“ komentuje kurátorka výstavy Sylva Petrová. Ve své knize Czech Glass (2019) umělce zároveň charakterizuje jakožto inteligentního a kultivovaného umělce, jehož dílo je významné především svou brilantní kompozicí a dokonalým provedením.

Ilja Bílek patří mezi významné představitele českého modernismu, jehož práce jsou zastoupeny jak v zahraničních, tak v domácích sbírkách současného umění. Zároveň se jedná o respektovaného pedagoga, který od 90. let ovlivnil již několik generací sklářů postmodernistů, a v roce 2010 získal Cenu rektora UJEP za výtvarnou činnost.

Ve své tvorbě Bílek pracuje s kontrastem materiálů, tvarů a barev. Vychází přitom principů přírody, architektury a sochařství. „Bílek dodnes vyznává jistý druh inverze stojící mezi rigidně geometrickým a organickým, jako jsou třeba rozteklé placky z opakního skla.“ dodává Petrová. Jeho skleněné objekty jsou aktuálně k vidění v rámci výstavy Harmonie & Inverze v Galerii Kuzebauch.

 



© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.