CZ / ENG

► Kouzelník se sklem Martin Janecký vystavuje v Novém Boru

Sklářské muzeum Nový Bor pořádá autorskou výstavu mladého sklářského výtvarníka Martina Janeckého, který techniku hutního tvarování posunul až ke sklářskému sochařství. Řemeslně náročné skleněné sochy zvířat, klaunů či hudebních nástrojů jsou ukázkami jeho unikátní tvorby, která spočívá v hledání nových způsobů tvarování skla za tepla. Při své práci totiž sklu nedává tvar jen zvenčí, jak je obvyklé, ale i z vnitřní části baňky.

Martin Janecký je typickým příkladem nositele sklářské tradice. Se sklem začal pracovat už ve svých třinácti letech na huti svého otce v Osečku, absolvoval střední sklářskou školu v Novém Boru a později ve studiu pokračoval v ateliéru akademického sochaře Václava Machače. Cenné zkušenosti také získal v zahraničí – například ve Švédsku, Holandsku, Jižní Africe či Spojených státech.

Z prvního ocenění se Janecký těšil v domovském Novém Boru v roce 2000 při soutěži Řemeslo a umění ve skle, v níž získal první místo v kategorii hutní plastika, další ceny pak následovaly v zahraničí. „Jsem odchovaný řemeslem. Fakt se tomu věnuju a nestydím se za to, že dělám rukama. Na věci přicházím tím, že vlastně furt pracuju," komentuje svůj přístup ke sklu Janecký.

Za hranicemi naší země se jeho věhlas již rozšířil, domácí veřejnost však na objevení Janeckého teprve čeká. Tomu má napomoci i jeho první souborná výstava v Čechách. Vernisáž se uskutečnila v sobotu 15. listopadu ve Sklářském muzeu Nový Bor. Výstava, za kterou stojí kurátorky Petra Ajšmanová a Tereza Bednářová, potrvá až do 1. března 2015.

Martin Janecký vytvořil na sklářském sympoziu v Železném Brodě v září 2014 skleněnou lebku.

„Zdokonalovat se to dá do smrti."

Od 15. listopadu můžete jeho práci vidět Novém Boru, rozhovor s Matrinem Janeckým můžete číst teď a tady.

 

text: Kateřina Hendrychová, foto: Tomáš Princ, Sklářské muzeum Nový Bor (instalace)© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.