CZ / ENG

► Krajina, město a veřejný prostor během léta ožijí na festivalu Landscape

Letní festival Landscape, věnovaný kvalitě veřejného prostoru, architektuře a landartu, pokračuje již třetím ročníkem. Od 8. června do 27. září představí výstavy, site-specific instalace i bohatý doprovodný program na třech místech v Praze. Kromě Prahy 1 a 3 se letos poprvé zapojila také Praha 6. Výstava o krajinářské tvorbě se nově usídlila v areálu zámku Lednice.

Na festivalu se mají setkat lidé z různých oborů. Debatovat budou o způsobech, jakými je možné tvůrčím způsobem uchopit veřejný prostor, který si v rámci urbanistické tvorby měst a vesnic stále hledá širší uplatnění. Mezioborový festival představí veřejný prostor a krajinu pomocí fotografie, designu a současného výtvarného umění. Na tvorbě programu se podílejí jak architekti a umělci, tak i řada dobrovolníků, neziskových organizací a studentů.

Loňský ročník festivalu na Nákladovém nádraží Žižkov 

Část programu se bude odehrávat na Betlémském náměstí v Praze v Galerii Jaroslava Fragnera, která celý festival pořádá, na Nákladovém nádraží Žižkov, kde se již tradičně můžete těšit na výstavy, přednášky, projekce filmů o krajině či na přednášky a debaty s účastí odborníků z České republiky i zahraničí. Festival bude probíhat také na dejvickém Vítězném náměstí, kde od pondělí 8. června stojí dánská instalace Sofa Experience.

Putovní 62,1 metrů dlouhé městské sofa je Pražanům k dispozici až do 26. června. Během roku cestuje instalace po celém světě a sbírá záznamy od lidí, s nimiž se setká. Na konci srpna se vrátí na kulturní festival do dánského města Aarhusu.

Instalace Sofa Experience už stojí i v Praze na Vítězném náměstí.

Pohovku vyrobila podle návrhu krajinářských architektů ze studia Schönherr městská firma Flexys. Lze ji vnímat jako interpretaci městského mobiliáře skládající se z klínů – dílců, které je možné kombinovat na mnoho způsobů. Vytváří nábytkový solitér, plastiku či krajinný prvek – anebo vše najednou. „Design dává stejnou svobodu jako kostky Lego, a tak můžeme vytvořit nejrůznější úžasné věci. Existuje řada sestav, sofa může být neustále přetvářeno v něco jiného,“ říká Torben Schönherr ze zmíněného studia. Díky světlu zabudovanému do opěradla je na pohovce možné pohodlně sedět i ve večerních hodinách.

Pohovka má i svou mediální reprezentaci ve virtuálním světě. Do vznikajícího alba s pohovkou může přispět každý, stačí příspěvek zveřejnit na sociálních sítích a přidat #sofaexp. Tímto způsobem může ze sdílených fotek a videí vzniknout film o turné Sofa Experience, který by mohl být uveden na dalším ročníku festivalového týdne v Aarhusu.

Další program:

GALERIE JAROSLAVA FRÁGNERA
Shared Cities
Podoba města úzce souvisí s demokracií – to je teze Evropské ceny pro veřejný prostor za rok 2014, která od roku 2000 mapuje a ukazuje proměny a zlepšení veřejných prostranství v Evropě.

Putovní výstavu Shared Cities uvidíte v Galerii Jaroslava Frágnera

Cena Petra Parléře – Přehlídka ceny věnující se veřejnému prostoru a podporující spolupráci obyvatel a architektů již od roku 2003.

NÁKLADOVÉ NÁDRAŽÍ ŽIŽKOV
Krajinářské a výtvarné intervence – site-specific instalace
Významným prvkem loňského festivalu se staly landartové instalace na železničních vozech, které výrazně oživily postindustriální stav lokality. I letos organizátoři vyzvou umělce a studenty, aby reagovali na nádražního genia loci. 

Swiss Touch
Putovní výstava představující práci švýcarských krajinářských architektů od počátku dvacátého století až po současnost.

Za výstavou Swiss Touch – Vztah švýcarské architektury ke krajině se letos můžete vypravit na Nákladové nádraží Žižkov

Prezentace mezinárodních krajinářských a zahradních festivalů
Velké mezinárodní krajinářské přehlídky se již od svých počátků staly důležitou laboratoří odborníků v rámci vývoje postindustriální krajiny Evropy. Patří mezi ně například Festival Jardins Lausanne, BUGA – Bundesgartenschau nebo Biennial of Landscape Architecture.

Industriální topografie a umění ve veřejném prostoru v městské části Praha 3
Výstava, workshop a debaty na téma revitalizace industriálních lokalit a možnosti využití současného výtvarného umění v rámci revitalizace veřejného prostoru na Praze 3.

Současná umělecká díla ve vztahu ke krajině
Výstava o současných uměleckých dílech v krajině, připravená sochařkou, geologem a historičkou umění.

A3 Digital Landscape
Výstava představující tektonické projekty studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, Ateliéru A3, testující krajiny povrchů a struktur urbánních typologií, rastrů a sítí.

ZÁMEK LEDNICE
Ohlasem minulého ročníku, na němž se představila výstava a první česká monografie seznamující se současnou krajinářskou tvorbou CzechScape – Portrét současné české krajinářské architektury, je repríza této výstavy v Zámecké jízdárně lednického areálu. Výstava potrvá až do 20. září.

Připravila: Kateřina Hendrychová, foto: Landscape festival© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.