CZ / ENG

► KRUH zve: Podvratné kostely v Polsku a francouzské domy a ideje reflektující okolí

Spolek Kruh a Francouzský institut v Praze přivítají architekty Érica Lapierra a Kubu Snopka. Oba promluví ve čtvrtek 6. dubna v Kině 35 ve Francouzském institutu. Přednášky budou v angličtině bez tlumočení, začátek je v 19.30.

Vzhled fasády u stavby Le Point du Jour - Centre d'Art Editeur se proměňuje spolu s okolím

Francouzský architekt, teoretik, kurátor a spisovatel  Éric Lapierre ve své první pražské přednášce spojí všechny své profese. „Znázorňování projektu není pouhou reprezentací. Snažím se skrze ni dostat blíže k projektu a jeho zobrazení. To znamená, že už samotné plány mě zajímají jako grafická díla fungující sama o sobě – musí být stejně vydařené jako kresba. Fyzický model pro mě pak představuje způsob, jak přitáhnout pozornost ke stavbám postaveným běžnými současnými prostředky,“ říká Lapierre. Hovořit bude i o realizaci kulturního centra Le Point du Jour. U této stavby zaujme kupříkladu materiálové řešené fasády, kde architekt použil beton a hliník.

Fotka ze série sakrálních staveb, které spolu s kolegy zdokumentoval Kuba Snopek

Polský urbanista Kuba Snopek představí projekt Architektura VII dne., který je zároveň do 22. května k vidění v Centru současného umění DOX. Snopek a jeho kolegyně Iza Cichońska a Karolina Popera sledují v rámci tohoto projektu fenomén poválečné sakrální výstavby v Polsku, kde byly od roku 1945 postaveny téměř čtyři tisíce kostelů. Většina těchto staveb vznikla v osmdesátých letech díky úsilí farníků a často i bez stavebních povolení. Zachycené stavby jsou nezvyklé svou formou i způsobem vzniku a financování.

Vstup na přednášku je 100 Kč, 80 Kč pro studenty. Vstupenky je možné koupit v předprodeji Kina 35.


Text: Tereza Lišková, foto: archiv KRUH© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.