CZ / ENG

► Materiál ALYA s nanomembránou vytvořený recyklací PET roztoku od autorek Aleny Šiškové Opálkové a Jaroslavy Frajové se představí na výstavě Creative Resilience v Paříži

► Materiál ALYA s nanomembránou vytvořený recyklací PET roztoku od autorek Aleny Šiškové Opálkové a Jaroslavy Frajové se představí na výstavě Creative Resilience v Paříži Tématem výstavy Creative Resilience pořádané mezinárodní organizací UNESCO je představit umělecká díla žen vědkyň v reakci na boj proti epidemii koronaviru. Umělecká díla zachycující bolest i naději mají provést novými společenskými tématy, které se z pandemie pomalu vynořují.

Prestižní zařazení na mezinárodní přehlídku, kde mohou prezentovat svůj unikátní materiál, je pro české autorky úspěchem. Recyklováním plastového odpadu z PET lahví pomocí nanotechnologie elektrospinningu vyvinuly materiál, který má zároveň dobré filtrační vlastnosti a jedinečnou vizuální kvalitu, jakou zatím jiný materiál na světě nemá. 

Za úspěchem stojí spolupráce vědkyně Ing. Alena Opálková Šišková Phd., Slovenská akademie věd v Bratislavě a umělkyně Jaroslavy Frejové, která může, jako v tomto případě, přinášet nové možnosti a objevy. V případě ALYA šlo nejprve o materiál určený pro umění a design, který lze aplikovat v objektech, špercích, stínidlech a další tvorbě, a dále skýtá pro své výborné vlastnosti (například elektroizolační a vysoce přilnavý k povrchu díky elektrostatickému náboji) využití i v průmyslových technických aplikacích, jako je například filtrace vzduchu.

Foto: MgA. Anna Šíma Kopková

Přehlídka Creative Resilience se brzy otevře na: https://www.creativeresilience-unesco.org/

a po té by měla pokračovat na Expo v Dubaji 2022. 
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.