CZ / ENG

► Materiálová alchymistka Lauren Bowker přišla s novou barvou na vlasy: Červené vlasy vám na větru zmodrají

Lauren Bowker představila ve spolupráci se STORM MODELS 17. února barvu na vlasy FIRE. Barva se vlasů promění v závislosti na teplotě okolního prostředí. Paleta se pohybuje od zářivě červené po pastelové odstíny. Vydrží několik umytí a poprvé byla k vidění na London Fashion Weeku.

Laboratoř a studio THEUNSEEN, které Bowker založila, nyní hledá komerční partnery, se kterými by barvu uvedlo na trh. Zároveň ještě musí podle informací magazínu WIRED zapracovat na chemickém složení a nezávadnosti barvy. Magická proměna kštice, kterou jsme v minulosti mohli obdivovat jen u panenky Barbie, nás dost možná brzy překvapí i při pohledu do zrcadla.

S podobně laděnými projekty přišla Bowker už v minulých letech. Mimozemsky vyhlížející outfit z kolekce Air, dokáže měnit barvu pod vlivem proudění vzduchu. Reaguje na teplo, UV záření, vlhkost, chemikálie, tlak, tření a zvuk. Na znečištěném vzduchu například změní barvu ze žluté na černou. V současné době nabízí některé své produkty i k prodeji. Batoh překvapující barvoměnou vyjde zhruba na čtyřicet tisíc korun.

„Když vám dám knihu plnou dat a řeknu, tak tohle je vaše uhlíková stopa.. a dodám, že je to fakt špatné, tak mě pravděpodobně nebudete poslouchat. Když vás ale obleču do bundy, postavím za autobus a vaše bunda změní barvu, tak to znečištění, kterému právě čelíme, uvidíte docela jasně. Pak tu situaci pochopíte a budete více cítit, že se vás ten problém skutečně týká,“ vysvětluje Lauren Bowker pro magazín DAZED a stran barvy FIRE dodává: „Když máte červené vlasy a jste na větru, tak se mohou přebarvit do modra.“

Bowker vysvětluje, že při vývoji barvy spolu se svými kolegy používala také soubory dat, které popisují na základě dat počasí a životní prostředí v různých zemích, barevné změny s těmito modely nějakým způsobem korelují. Magazín WIRED přinesl informaci, že základem barvy jsou molekuly na bázi uhlíku. Alchymistka uvádí, že používá barvy, aby skrze materiály, které nám jsou blízké, vizualizovala data. Chce tak přispět k lepšímu pochopení stavu životního prostředí na globální úrovni. 

Na druhou stranu je nutné podotknout, že znečištění některých míst planety mluví samo za sebe - někde by k vyděšení stačila i bílá košile, která se během dne přebarví do šeda i bez speciální chemické úpravy. Než novinka dorazí i na český trh, můžeme se utěšovat tím, že nám mohou vlasy responzivně zbělat enviromentálním děsem, který aktuálně provází hlasování o osudu národních parků

Text: Tereza Lišková, 18. 2. 2017

 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.