CZ / ENG

► Mezinárodní rok skla (International Year of Glass) a jeho oslavy v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

V lednu máte možnost navštívit výstavy, které jsou svou tematikou určitě spojeny s uvedeným výročím.

Do konce ledna to je Duše skla vypovídající o současném českém sklářském umění a do konce dubna Hledání rovnováhy mapující design československého lisovaného skla v období socialismu.

 

 

„Zveme ale návštěvníky i na naše stálé expozice „Nekonečný příběh bižuterie“ a do „Čarovné zahrady – českého skla sedmi století“, představuje nabídku bývalého exportního domu a současného sídla muzea jeho ředitelka Milada Valečková. Jeho mimořádnou architekturu svou originalitou zdůraznila unikátní skleněná přístavba, kde by se v letošním roce měla konečně otevřít také stálá expozice vánočních ozdob.

V rámci oslav Mezinárodního roku skla muzeum připravuje několik výstav s mezinárodním přesahem. Rok českého skla ve Francii naváže v lednu na výstavu „Vánoční poklad“ prezentací současné české bižuterie a šperku, v létě zde budou poznávat „Duši skla“ v podobě děl sklářských umělců, kteří si je dokáží i sami vyrobit. „Pro české předsednictví EU vytvářejí skláři z Libereckého kraje originální set nápojového skla symbolizujícího jednotlivé země EU“, přibližuje kurátor Petr Nový zajímavý projekt s pracovním názvem Evropský stůl. Výpravná bilanční výstava o českém sklářství v posledních 30 letech pak proběhne ve spolupráci s Asociací sklářského a keramického průmyslu od dubna do října v Národním technickém muzeu pod názvem HOT.HOT.HOT. Ve spolupráci s Českými centry pak vzniká výstava CZECH IN představující inovace, jež dali Češi světu v oblasti skla a bižuterie. Premiéra je plánována v červenci ve španělské La Granje. Koncem roku pak bude pokračovat putování výstavy Vánočních ozdob (CHRISTMAS TREASURE) po Českých centrech ve vybraných evropských městech.

Nové zajímavé výstavy a podle možností také jednorázové akce a cykly ale budou probíhat i přímo v Jablonci. „Pokračovat budou například oblíbené letní Sklářské pátky, prázdninový ateliér, Víkend Křišťálového údolí nebo letos zcela mimořádná Muzejní noc, jejíž termín a obsah ponecháme zatím zahalen tajemstvím“, uvedla produkční muzea Marie Víšková.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

adresa: U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou

Otevírací doba: denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.