CZ / ENG

► Michal Škoda vystavuje v Galerii Miroslava Kubíka

Galerie Miroslava Kubíka začala letošní sezonu výstavou Michala Škody. Škoda se věnuje sochařství, malbě, instalacím, kresbě, fotografii a autorským knihám. Součástí jeho práce jsou i příležitostně se vynořující intervence v konkrétním prostoru. Autor má za sebou dlouhou řadu výstav doma i v zahraničí a jeho díla jsou zastoupena v tuzemských a zahraničních sbírkách. Vedle autorské tvorby Škoda působí jako hlavní kurátor Galerie současného umění a architektury – Domu umění města České Budějovice.

Kurátorkou výstavy, na níž se autorsky podílel i sám Škoda, se stala Pavla Melková. Na výstavě symbolicky participuje i Samuel Beckett. Jak uvádí kurátorka, věhlasný literát na sklonku svého života napsal báseň Jak to říct, jež se stala inspirací pro titul litomyšlské výstavy. Slova z Beckettovy básně dala rovněž titul kurátorskému textu. Melková v kurátorském textu na adresu obou dotčených autorů poznamenává: „…poznává, že nejpravdivější, co může udělat, je snažit se popsat, že to podstatné popsat nelze. A přesto se právě v tom okamžiku dotýká obrysu pravdy nejvíce.“ Text k výstavě (jehož část uvádíme níže) může návštěvníkům výstavy posloužit jako průvodce do míst, která spolu s titulem výstavy leží „Tam někde daleko něčeho úplně“.

„Instalace výstavy v Galerii Miroslava Kubíka v Litomyšli vytváří svůj vlastní společný prostor, který je vymezený milníky jednotlivých objektů a naplněný jejich vzájemnými vztahy. Kresby a sochy jsou jádry uspořádání, ohnisky koncentrace spojitostí, místy křížení a odvíjení směrů. Ozvěny hran prostorových objektů prosakují do prázdna mlžných obrazů, dna propastí mizí v hloubce grafitových prostorů, jednotlivé stupně schodišť se rozebíhají do zákoutí kreseb, z cesty dolů se stává cesta nahoru. Fragmenty ramen křížů se protínají ve zlomech objektů, narovnávají zbloudilé odbočky bílých cest, víří odlomky tvarů. Grafitové plochy těžknou černí prázdna. Bílé linie kloužou po betonových srázech, odraženy od hmot splétají labyrinty, které obsahují veškeré směry, odpoutané útržky protínají nehybnost. Triptych situaci zaklenuje, obsahuje kvintesenci všech souvislostí a smiřuje je. Nacházíme se uvnitř vztahů. Jsme jejich součástí. Mysl se stává prostorem, prostor myslí,“ uvádí návštěvníky do světa nezjevných vztahů a míst, kde prázdno vyjevuje svůj obsah, Pavla Melková.

Výstava Michal Škoda: Tam někde daleko něčeho úplně je otevřená do 24. května 2019 na adrese Smetanovo náměstí 71, Litomyšl (v pátek od 12.00 do 17.00, v sobotu od 10.00 do 17.00 a v neděli od 12.00 do 17.00).

Text: Tereza Lišková, foto: archiv Galerie Miroslava Kubíka© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.