CZ / ENG

► NE - ON: V GALERII KUZEBAUCH VYSTAVUJE DAVID ČERNÝ DAVID (1.2. – 24.3. 2023)

V břevnovské Galerii Kuzebauch začíná 1. února výstava NE - ON, jejímž autorem je David Černý David. Kurátorem výstavy je Milan Hlaveš.

Neon jsme zvyklí vnímat především jako součást reklamy, symbol, logo, nápis a tak podobně. Ve dvacátém století byl velmi populární díky svým výrazným světelným vlastnostem a možnosti kaligraficky, až gesticky rázného a efektního sdělení podporovaného různorodým typografickým pojetím, a mnohdy také rozpohybováním. Ve výtvarném umění jsou již klasickým a průkopnickým příkladem užití neonů světelné plastiky Zdeňka Pešánka z meziválečné doby. Neonem se i v současnosti zabývá řada umělců ve světě i u nás. Nejčastěji se tak děje ve formě instalací či reminiscencí na původní uplatnění neonu v reklamě.

David Černý s neonem pracuje jinak. Již svými pracemi z doby studií se přiklonil k abstrakci. Pro výstavu v Galerii Kuzebauch nyní zkonstruoval čtyři trojrozměrné objekty. Promyšleně v nich pracuje s čistými barvami výboje v průhledech a odrazech, čímž vytváří neobyčejné napětí. Klade důraz na rozdílné kvality materiálů, jež navzájem kombinuje. Propojuje a staví do vzájemného kontrastu zdroje světla, ploché sklo, technické textilie a kov. Z drátu vystavěné klece nepoužívá jako pouhé nosiče, ale organicky je spájí s neony a dává jim tím rovnocenný význam. Současně jejich vnitřkem vymezuje prostor dění. Volí přirozenou prezentaci, v níž nezakrývá technicky nutný přívod elektrické energie. Přemýšlí jako designér, velikost klece a tím i objektů jako celku mu definovaly rozměry surovin v tom stavu, v jakém je pořídil. Světlo nechává pronikat či částečně skrývat za strukturami, které mu postavil do cesty jako bariéry. Mezi různými prvky objektů a diváky v pohybu dochází k interakci. Objekty lze obcházet, dívat se dovnitř nebo skrze ně. Každá z jejich proměnlivých stran má stejnou hodnotu. Nejedná se o reliéfy, jak tomu u neonů často bývá – vidíme sochy.

Plastiky Davida Černého vystupují z pološera, přitahují naši pozornost, lákají k prozkoumání, překvapují nás. Do neonového světla se dá dívat, je příjemné pro oči a zároveň svým chvěním tajemné, navozující dojem nestálosti a neustálých proměn, možná až čehosi živočišného. Nakládáním s tímto typem světla v mnohapohledových kompozičních vztazích svých nových děl David Černý prezentuje neobyčejný a výtvarně svébytný počin.

Poznámka: Na české umělecké scéně působí hned několik výtvarníků nesoucích jméno David Černý, proto jsme pro vystavujícího autora zvolili pseudonym David Černý David. Jak sám říká, jedná se o uměleckou značku, kterou už dlouhodobě používá a která mu pomáhá předejít případným nedorozuměním a záměnám. Také název výstavy NE - ON je slovní hříčkou s jasným dvojím významem.

Autorem textu je Milan Hlaveš.

 

NE - ON: David Černý David
Galerie Kuzebauch
01/02/2023 – 24/03/2023

Galerie Kuzebauch, Říčanova 19, Praha 6
Otevřeno: po-pá 9-17, vstup do galerie je volný (přes Bistro a Café Kuzebauch, popřípadě zazvonění na zvonek Happy Materials).© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.