CZ / ENG

► No More Waste! vyzývá matériO Prague a zve na seminář o odpadu, jak ho jinde nepoznáte

Znáte firmu, která produkuje odpad a neví, co s ním? Je váš přítel či kolega designérem a vyhlíží trendy, jimiž se jeho zákazníci budou řídit? Zajímají vás novinky ve světě materiálů? Pro vás všechny chystá matériO Prague první z cyklu seminářů, který mapuje materialitu budoucnosti. Přednáška s názvem No More Waste se zaměří na nové materiály s návazností na odpad, představí případové studie i budoucí preference spotřebitelů.

 


Text: Kateřina Zvelebilova • Foto: matériO Prague, archiv


„Seminář obohatí nejen designéry nových produktů, ale také firmy, které ve výrobě zpracovávají surovinu, jež zdražuje nebo dokonce dochází,“ nastiňuje škálu pohledů na téma odpadu Eliška Knotková, konzultantka matériO. „Zaměříme se na případové studie výrobních modelů, které generují odpad a umějí ho dále dobře využít, nebo kvůli odpadu dokonce výrobní technologii upravili,“ pokračuje.

Zaměření matériO překračuje známé obzory recyklace. Tvůrci semináře například poukazují na trend týkající se změny estetického vnímání produktů ze znovu použitých surovin. „Dříve bylo žádoucí vytvořit recyklovaný produkt takového vzhledu, aby vypadal jako nový a podruhé použitou surovinu nikdo nerozeznal,“ uvádí příklad Knotková. „Teď se již objevují výrobky z primární suroviny, které jsou barvené a esteticky ztvárněné tak, aby budily zdání recyklátu.“ Jedním příkladem ilustruje celkové proměny v životním stylu, preferencích a spotřebě, které matériO dlouhodobě sleduje a uvádí do souvislostí.

Odpady navíc nevznikají jen z výrobků, které přeměňujeme na další surovinu, jako je to u známého plastu nebo skla. „Je třeba se zamýšlet i nad znečištěním, jako je CO2, kaly z čističek a podobně,“ upozorňuje Eliška Knotková. Seminář No More Waste se ponoří do novinek ve zpracování těchto méně evidentních odpadů, představí technologie i případové studie, které ze zmíněného CO2 dokážou stavět silnice či budovy, a podívá se do slepých uliček těchto nejnovějších snah o zodpovědnější budoucnost.

Seminář proběhne ve čtvrtek 26. 3. v prostorách showroomu matériO Prague v Říčanově 19, Praha 6. Obsahuje přednášku, coffee break a prohlídku showroomu matério Prague. Vstupenky na seminář či na celý cyklus seminářů Towards New Materiality si můžete zakoupit zde.© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.