CZ / ENG

► Petr Nikl, Jiří Franta a David Böhm se stali součástí 100ks

► Petr Nikl, Jiří Franta a David Böhm se stali součástí 100ks 100ks

Do portfolia uměleckého projektu 100ks přibyl malíř Petr Nikl, který se na umělecké scéně pohybuje už od 80. let a fascinuje svou neobvyklou dávkou citlivosti, intimity a imaginace. Tvůrčí duo Jiří Franta a David Böhm spolu jako umělecká dvojice pracují od roku 2006 a ve dvou vybraných tiscích můžete zkoumat jejich ironicko-melancholický pohled.

Projekt 100ks pokračuje ve zpřístupňování současného umění. V nabídce najdete limitované a podepsané umělecké tisky, které vznikají v nejvyšší možné kvalitě, jejich cena je však násobně nižší než u originálů. Nejnovějšími přírůstky jsou celkem čtyři tisky, dva od Petra Nikla a dva od uměleckého dua Jiřího Franty a Davida Böhma.

Imaginace propojená s fascinací květinami dosahuje v podání Petra Nikla téměř nadpozemských rozměrů. Jeden z nejvýznamnějších současných českých umělců ověnčený několika cenami Ministerstva kultury, Cenou Jindřicha Chalupeckého a Magnesií Literou se přes třicet let pohybuje mezi uměleckou špičkou a jeho dílo je zastoupeno ve sbírce Národní galerie v Praze a v mnoha dalších institucích po celém světě. Tisky Orchidej XIII a Samovolný květ spojuje rostlinná tematika, která může sloužit jako metafora smyslů a smyslnosti.

Foto: 100ks

Hlavní doménou tvorby Jiřího Franty a Davida Böhma je kresba, ale prvky, které od základu formují jejich díla, jsou spolupráce, dialog a mnohovrstevnatý tvůrčí proces, do kterého se nebojí zapojit ani další umělce a umělkyně. Jejich cílem není témata dešifrovat, ale spíš je nastolit a přizvat diváky a divačky k jejich dalšímu zkoumání. Pro platformu 100ks vybrala kurátorka Karin Kottová dvojici děl ze série Vykladači světa. V nich umělci pracují s motivy ze starých plakátů a návodů i autorskou kresbou a asociují je do nových ironických, humorných i trochu melancholických celků. 

V díle Otcové představují otce jako dělníka, umělce i performera – usilujícího, triumfujícího i selhávajícího hrdinu vlastního světa. 

Foto: 100ks

 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.