CZ / ENG

► Pod nebem v karlínském Přístavu 18600 bude řeč o spojení města + umění

Přístav 18600 stojí na dříve nevyužívaném a neudržovaném pozemku na břehu Vltavy. V místech bývalé vlakové zastávky Karlín-přístav najdete bar, posezení, koupací sítě, lampiony a projekční plátno.

Večer ve středu 16. září před ním bude stát i polský audiovizuální umělec a urbanista Jan Kołodziej. Ten, podobně jako další tři řečníci, využívá město a jeho struktury. Jeho práce uvidíte v galeriích, ale například i v ulicích Gdaňsku, Vratislavi a Londýna.

Městský zásah Jana Kołodzieje v Gdaňsku.

Další v pořadí se ukáže Jan Rolník, současný kurátor a spoluzakladatel festivalu Signal. Ten vidí město jako jedno obří projekční plátno, takže řekne něco o tom, co se může stát, když ho na několik dní ozáří systémy světelných instalací.

Na jeho slova naváže architekt a scénograf Ondřej Lipenský, který má zkušenosti s vytvářením scény pro film. Díky tomu ví něco o tom, jakou roli v těchto sférách hraje město a podoba. Uvede i konkrétní příklad výtvarného návrhu Ocelového města, který vytvořil na základě Vernova románu. Návštěvníci se zřejmě možná dozvědí, zda má imaginární tvorba něco společného s reálně praktikovaným urbanismem.

Posledním řečníkem bude politolog a historik Marek Škorvaga, který se podílel na založení Centra pro studium populární kultury. Bude pouštět krátké ukázky sci-fi filmů a ukáže na nich historii stereotypního zobrazení měst a jejich skladby.

Zářijový večer + bude už čtvrtý v pořadí.

Večery +, o průnicích urbanismu do různých sfér života, organizuje při příležitosti pěti let vlastní činnosti dvořák+gogolák+grasse ve spolupráci s Přístav 18600.  Vstup je dobrovolný formou Berlínského piva – příspěvek na program při koupi prvního nápoje.

Text: Tereza Lišková, foto: archiv Jan Kołodziej



© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.