CZ / ENG

► Podstata věcí podstatných na ČVUT

Chcete vědět, jak fungují současné technologické inovace, či se snad zajímáte o jádro – a ne nutně jen to atomové? Nebo se zkrátka chcete podívat na nějaký ten experiment? Katedra fyziky ČVUT vás zve na Fyzikální čtvrtky, které vznikly před více než dvaceti lety účelem cílem poskytnout veřejnosti vše výše zmíněné a možná ještě něco navíc.

Přednášky se nezabývají jen fyzikou (minimálně ne takovou, jakou si ji většina z nás pamatuje ze školních lavic), ale i aktuálním děním a novinkami v oblasti techniky a přírodních věd. Organizátor přednášek Vratislav Fabián shrnuje, že na přednáškách jde hlavně o zamyšlení se nad podstatou věcí podstatných, o pohled na to, jak věci kolem nás fungují. Přednášky mají připomínat znalosti, které pro naše předky byly otázkou přežití, ale potřeba udržovat je v dnešní době zdánlivě vymizela.

Nebojte se ale monologů, jimž nebudete rozumět pro neznalost odborných termínů. Na katedře fyziky na smrtelníky mimo posluchárny a laboratoře nezapomněli. „Univerzita není uzavřeným světem, který si žije vlastním životem,“ potvrzuje Fabián „Abychom uměli vysvětlit i poměrně složité jevy přirozeným jazykem, nikoli jen zvláštním nářečím, které používáme pro komunikaci mezi sebou a se studenty, musíme jim velice dobře rozumět, zamýšlet se nad nimi a hledat přirovnání k poznatkům obecně známým. Stále se učíme, jak popsat věci složité a vyžadující soustředění tak, aby to bylo představitelné, občas vtipné a zdůrazněné, co je klíčové,“ říká hlavní organizátor Fyzikálních čtvrtků Vratislav Fabián.

Na nejbližších setkáních můžete například proniknout hlouběji do tajů času. Konkrétně se zamyslet nad otázkou času z hlediska živých organismů. Jdou naše vnitřní hodiny přesně, nebo je potřeba je seřizovat? A jak je možné, že čas vůbec vnímáme? Tyto a další otázky nám osvětlí fyzioložka a biochemička Helena Illnerová na přednášce „Náš vnitřní čas“, která se koná ve čtvrtek 31. března od 16:15 v posluchárně 209 v budově ČVUT FEL (Technická 2, Praha 6).

Přednášky jsou zdarma a obvykle probíhají v češtině. Rozpis nadcházejících setkání najdete spolu se záznamy z již uskutečněných přednášek na webu.

Text: Anna Šopovová
 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.